Široké lehátko je určeno pro reflexní cvičení s dětmi, které trpí poruchami pohybového vývoje. Stůl nahradil starší typ, používaný v nemocnici asi patnáct let, a jeho pořízení přišlo na 40 tisíc korun.

Vojtův stůl je určen k provádění speciální cvičební techniky. Používá se především pro cvičení dětí nejútlejšího věku s poruchami pohybového vývoje.

U starších dětí se může s pomocí cviků zvládnout skolióza, svalová nerovnováha a nebo porucha koordinace. „Vojtovou metodou se ale dají s úspěchem ošetřit i stavy po zlomeninách, mozkových příhodách, při močové inkontinenci nebo při různých bolestivých stavech pohybového aparátu. K reflexnímu plazení, otáčení nebo lezení je však nutný dostatečný prostor, který běžné terapeutické lehátko neumožňuje,“ vysvětlila primářka rehabilitačního oddělení nemocnice Jana Řezáčová.

Podle ní obnovilo oddělení cvičení dětí Vojtovou metodou asi po půl roce a nové lehátko bude denně využívat zhruba 10 pacientů.

Rehabilitační oddělení přerovské nemocnice prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba sedm milionů korun a poprvé otevřelo nové prostory v pavilonu Léčebny dlouhodobě nemocných počátkem ledna. Každý den ho navštíví zhruba stovka lidí.