Zaměřili se na to, jak atraktivní podnikatelské prostředí je ve městech, jak hodnotí jejich lákavost občané a potenciální zaměstnanci. Analýza brala v úvahu i situaci na pracovním trhu.

Celkové pořadí ovlivnily i výsledky průzkumu mezi podnikateli ve městech. „V první šestce se umístila hned čtyři města z Vysočiny. Dá se říci, že tato oblast je pro podnikatele do budoucna velmi zajímavá. Nejlépe přitom v konkurenci obstálo město Humpolec,“ zhodnotila výsledky projektu Město pro byznys šéfredaktorka týdeníku Ekonom Eva Hanáková.

Zvláštní ocenění jednoho z partnerů soutěže získalo Brno jako město s nejlepší kvalitou práce radnice. Z Olomouckého kraje zabodoval nejlépe Prostějov, který skončil na desátém místě. Jeseník obsadil 28. příčku, Olomouc je na 41. místě, Šumperk obsadil 98. místo.

Z přerovského regionu se nejvíce dařilo Lipníku nad Bečvou, který byl 96. Naproti tomu Hranice se umístily až 143. v pořadí.

A jak vnímají fakt, že Přerov skončil až v zadní části pelotonu, obyvatelé města a podnikatelé? „Přerov je mrtvé město, protože se zde nic nového nevybudovalo a všechno se jen bourá. Za posledních dvacet let zde prakticky neexistuje výstavba rodinných domů, nestaví se nové firmy a nikdo nepodporuje podnikatele,“ uvedl třeba Jan Krátký z Přerova.

„Svou roli hraje i to, že nebyla vybudována kvalitní rychlostní komunikace ve směru na Olomouc. Napojení na metropoli bylo dosti klíčové a je škoda, že se toho v minulosti nevyužilo. Malé město, jako je Přerov, by mělo mnohem intenzivněji spolupracovat s velkým městem, které je hned v sousedství. Lidé se ale do něj dostanou jen po okresce,“ soudí přerovský developer Milan Chytil.

Podle některých podnikatelů zaspalo vedení přerovského magistrátu. „Radnice nedělá nic pro lidi. Nejsou zde průmyslové zóny ani žádní velcí investoři. Jediným, koho se do města podařilo přitáhnout, je firma Olympus. A to ještě nezařídila radnice, ale společnost Meopta,“ soudí podnikatel, který si nepřál uvést jméno.

Podobně skončil i průzkum mezi obyvateli, který uspořádal Přerovský deník. „Přerov je sice malé město, ale mám ho ráda. Hodně mi ale vadí, že je zde málo tuzemských obchodů a je docela těžké najít si tu práci,“ vyjádřila svůj názor v anketě Radka Adamová z Přerova.

„Přerov se mi nelíbí. Už dnes trávím více času v Olomouci než v Přerově. Olomouc nabízí více možností jak trávit volný čas. Má spoustu dobrých kaváren a tady jsou jen samé zakouřené bary, plné automatů,“ soudí zase osmnáctiletý Jiří Horký z Přerova.

Nelichotivé mínění o městě má i pětadvacetiletá Jana Hrubešová. „Přerov se mi nelíbí, protože nemá moc co nabídnout. Možná jen sportovní centrum,“ řekla. Jinak vnímá Přerov Karel Bednář z Olomouce. „Přerov je hezké město. Má krásné náměstí a nádherný park,“ řekl.