Přerovský magistrát se na novinku připravil již v předstihu a stane se „viditelným“ pro ostatní možná už dnes.

Pokud ovšem neselže technika. „Bude to znamenat výrazné zjednodušení, protože se magistrát prostřednictvím datové schránky propojí s ostatními obcemi, krajem, ministerstvem, ale také soudem a dalšími institucemi. Odpadne nám tím zbytečné papírování a přecházení z místa na místo,“ věří tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Vyladíme „mouchy“

Město chce začít zkušební provoz už dnes. „Reálně totiž hrozí, že kdybychom ho spustili až od listopadu, zhroutí se celý systém,“ vysvětlil. Funkčnost nového způsobu dorozumívání však prověří až praxe.

„Po jeho spuštění se mohou objevit i nějaké ty mouchy, které bude potřeba vyladit,“ doplnil tajemník. Na jeden takový problém už radnice narazila a snaží se ho odstranit. „Je to úprava spisové služby na starší technologii, se kterou má potíže více dodavatelů,“ přiblížila pracovnice oddělení informatiky magistrátu.

Vlastní datovou schránku si může od listopadu zřídit každý občan. Stačí, když se obrátí na Českou poštu nebo podá žádost na ministerstvo vnitra.

„Pro menší obce našeho správního obvodu, které teď asi trochu tápou, jsme chtěli zřídit takzvané Technologické centrum. Datová úložiště bychom tedy za ně vykonávali my,“ vysvětlil Bakalík.

Zatím na to však nejsou peníze. Nový systém datových schránek mají poprvé otestovat také na přerovském okresním soudu. „Bylo nám doporučeno spustit už v pátek zkušební provoz, ale odložili jsme to až na příští týden,“ řekla předsedkyně soudu Táňa Šimečková.

Důvodem odkladu je získat více času na technické zajištění náročné akce.

Hranice startují 1. listopadu

Na komunikaci prostřednictvím datové schránky se připravují i v Hranicích. „Už jsme technicky propojeni s úřadem práce, nemocnicí i dalšími důležitými zařízeními,“ řekl starosta Hranic Miroslav Wildner.

O dřívějším uvedení do provozu zde však neuvažují. „Zákon říká jasně, že máme tuto povinnost až od 1. listopadu,“ konstatoval Wildner a podotkl, že úředníci se do připravovaného systému stále ještě zaškolují.

V Opatovicích na Hranicku budou systém aktivovat s největší pravděpodobností už příští čtvrtek.

„Myslím si, že nejvíce ho využije stavební úřad, který má k vyřizování kvantum dopisů a asi nejčastěji komunikuje se státními institucemi,“ míní starosta obce Antonín Tomeček.

Doufá, že datové schránky všem usnadní práci. „Všechny klíče už máme hotovy, takže bychom se spuštěním neměli mít problém,“ uzavřel.

Datové schránky

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková