Letní sezona na Přerovsku má co nabídnout a letos chystá jednu novinku - „tovačovskou riviéru“ na Annínském jezeře.

Vodní radovánky na „Donbase“ v Tovačově přes léto vyhledávají návštěvníci ze širokého okolí. Jenže zázemí za přírodní scenérií tovačovských jezer trochu pokulhává.

Koupání je povoleno pouze v Annínském jezeře, které vzniklo rekultivací vytěžené pískovny. Společnost Českomoravský štěrk teď pronajala městu za symbolickou korunu další část vodní plochy a investovala do úprav.

Mezinárodní MČR v autokrosu v Přerově. Petr Nikodém
OBRAZEM: Bouračky a autokrosová divočina. Mamutí údolí patří Nikodémovi

„Ty už byly dokončeny a zahrnují rozšíření pláže se schůdky na třech místech a pozvolným přístupem do vody. Je zde i vymezovací lano s bójkami. Plocha je teď větší a lidé to v letních měsících určitě ocení. Novinkou je i hnízdo na tříděné odpady, protože odpadkové koše v minulosti chyběly,“ přiblížil starosta Tovačova Marek Svoboda.

Koupání je zdarma a platí zde zákaz užívání všech vodních člunů.

„Musíme každoročně přes městskou policii dozorovat přístup osobních aut, která často parkují v blízkosti vodní plochy. Auta by měla stát na veřejné ploše za mlýnem nebo na parkovišti v Anníně. Od autobusového nádraží je to deset minut chůze,“ dodal.

Výkleky: letos s novou vyhláškou

Doslova magnetem pro milovníky přírodního koupání se stal v minulých letech zatopený lom ve Výklekách s průzračně čistou vodou. Jenže během loňské sezony se chování návštěvníků trochu vymklo kontrole - nápor lidí byl totiž značný.

„I z toho důvodu jsme se rozhodli schválit novou obecně závaznou vyhlášku, která bude zakazovat stanování, rozdělávání ohně a rušení nočního klidu po 22. hodině,“ řekla starostka Výklek Kateřina Jandová.

Obec ve spolupráci s policií tak bude mít v ruce nástroj na výtečníky, kteří pravidla chování v přírodě nedodržují. Po celé obci jsou také rozmístěny zákazy stání a zastavení, aby řidiči neparkovali podél páteřní komunikace.

„Majitelé pozemků v lomu pronajímají na letní sezonu parkoviště a přístupovou cestu soukromému podnikateli z Přerova. Loni platili návštěvníci parkovné 40 korun, ale zda zůstane tato částka stejná i letos, zatím nevíme,“ podotkla starostka.

Jadran v obležení

Sezona už naplno vypukla na přírodním koupališti Jadran v Oseku nad Bečvou, které je doslova v obležení cyklistů a milovníků koupání. Zájem je i o nuda pláž.

Obec hodlá během sezony pravidelně kontrolovat kvalitu vody.

XII. ročník festivalu vojenské historie na hradě Helfštýn, 22. května 2022
OBRAZEM: Festival vojenské historie bavil na Helfštýně tisíce lidí

„V roce 2020 se zlepšila průhlednost vody, protože došlo k odtěžení sedimentu ze dna nádrže a byla vybudována požeráková výpusť do řeky Bečvy. Měření kvality provádíme vždy dvakrát během sezony - v červnu a na přelomu července a srpna,“ shrnul starosta Oseku Martin Engl.

Obec má studii na úpravu okolí vodní plochy Jadranu, která počítá s vytvořením pláže, mola, sportoviště, relaxační zóny, sprch a WC. Zatím ale na tuto investiční akci nejsou finance. „V současné době řešíme hlavně přivedení pitné vody do této lokality, což je základní věc. V první fázi bychom chtěli vybudovat sociální zázemí pro návštěvníky, které by bylo na úrovni jednadvacátého století,“ zmínil starosta.

Laguna láká na venkovní atrakce

Zejména Přerované míří v létě na Lagunu, kde najdou kromě krásné přírody také možnosti sportovního vyžití.

„Vodní plocha prošla v roce 2020 vyčištěním za pomoci speciální směsi, která fakticky požírala bahno ze dna - došlo tedy k úbytku 1 800 metrů kubických bahna. Metodu čištění nám tehdy doporučili rybáři, kteří upozornili, že jde touto pro přírodu šetrnou metodou dostat ze dna usazeniny,“ vysvětlila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Kvalitu vody na Laguně budou v průběhu letních měsíců zjišťovat pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě.

„První rozbory by se měly dělat už v červnu a vyhodnocovat se bude jako vždy průhlednost, zda je přítomen vodní květ, sinice. Mikrobiologické vyšetření zadávají technické služby a odborníci obvykle hodnotí kvalitu vody ještě v červenci a srpnu. O tom, zda je vhodná ke koupání, pravidelně informujeme,“ uzavřela.