Vláda by o osudu přerovských pilotů měla rozhodnout do konce září letošního roku.

"Na základě předchozích jednání, posouzení argumentů a po seznámení s transformací letectva v rámci druhé etapy reformy ozbrojených sil České republiky se komise většinou hlasů rozhodla doporučit vládě zachování letecké základny v Přerově jako základny se smíšeným leteckým provozem,“ uvedl v tiskové zprávě předseda komise a první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Stanovisko komise, kterou tvoří hejtmani či zástupci ministerstev obrany, dopravy a pro místní rozvoj, je doporučující. Konečné slovo bude mít vláda. Návrh komise jí bude předložen do konce září.

Podle Jana Pejška z tiskového odboru ministerstva obrany meziresortní komise současně doporučila zavedení plnohodnotného leteckého provozu na letecké základně Náměšť nad Oslavou. „Ministerstvo obrany zde bude usilovat o výrazné navýšení vojenské techniky. Letiště v Náměšti zůstává i nadále jednou z perspektivních vojenských posádek a hraje důležitou roli v systému protivzdušné obrany NATO,“ řekl Pejšek.

Premiér Topolánek již na začátku června novinářům řekl, že si přeje, aby vrtulníková letka z bezpečnostních, strategických i dalších důvodů zůstala v Přerově. Kabinet tehdy souhlasil s návrhem ministerstva obrany, aby se o osudu přerovské vrtulníkové základny rozhodlo do konce září. Podle původních armádních plánů se totiž o tom, zda se přerovská letka přestěhuje do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku, mělo rozhodnout už do konce května.

„Věřil jsem tomu, že základna zůstane zachována,“ neskrýval své nadšení z rozhodnutí mezirezortní komise přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). „Teď nás čeká spousta práce, jak jednotlivé kraje – Olomoucký a Zlínský, tak i město Přerov.“ Podle Lajtocha je rozhodnutí komise průlomové, protože se ztotožňuje s vůlí generálního štábu a ministerstva obrany.

O osudu přerovské vrtulníkové základny se začalo mluvit poté, co byla v listopadu 2003 schválena koncepce reformy armády, která z úsporných důvodů počítá pouze se dvěma leteckými základnami – v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi. Vojáci se měli z Přerova do Náměště přestěhovat do konce letošního roku. Vláda poté své rozhodnutí pozastavila. Bylo to i kvůli nátlaku hejtmanů okolních krajů i starostů tamních obcí. Olomoucký kraj zde chce vybudovat do roku 2013 rovněž civilní letiště. Se zachováním vojenského letiště by stavba civilního byla snazší.