„Práce našeho týmu je hodně rozmanitá. Zásobujeme několik provizorních táborů potravinami, vodou, hygienickými potřebami, celtami a vším, co je v těchto táborech potřeba," popsal Petr Janoušek.

Dva tábory jsou v oblasti Káthmándú a dva v Bhaktapuru.

„V některých pomáháme se zprovozněním poničeného vodovodního potrubí a obnovou toalet. Dalším úkolem je i zásobování vesnic v odlehlých horských oblastech. Pokud jsou úplně odříznuty od světa díky sesuvům půdy, což je tady velmi častým problémem, využíváme k tomu helikoptéry," do­dal.

Ve spolupráci s organizací MAF (Mission Aviation Fellowship) už pracovníci Armády spásy navštívili více než dvě desítky vesnic.

„Zjistili jsme, jaké jsou nejnaléhavější potřeby zdejších obyvatel, a ty se pak snažíme při další návštěvě řešit. Většinou je to jídlo, ale potřebují také plachty na vybudování přístřešků či solární lampy. Už jsme ale zajistili i návštěvu lékaře, nebo dopravili filtry na vodu," řekl.

Situace ve vesnicích je stále velmi špatná a všichni s napětím očekávají, jak se místní obyvatelé vypořádají s přicházejícím monzunovým obdobím, kdy dochází k dalším sesuvům půdy.

„Některé vesnice se musely přestěhovat celé třeba o dva kilometry dál od svého původního místa a na monzuny tak vůbec nejsou připraveny," podotkl.

Do Nepálu, poničeného zemětřesením, jel pomáhat i Petr Janoušek z Armády spásy, který dlouhá léta působil v Přerově.

Výstavba výukových center

Pokud jsou vesnice dostupné autem – a často je to pouze po nebezpečných horských silnicích – vydává se tam část týmu třeba i na několik dní a přiváží sem větší množství zásob na nákladních autech.

„Podstatnou součástí naší práce je zjišťování toho, v jakém stavu jsou školy, a zajištění vzdělání pro děti. Je to úkol, který dal našemu týmu generál Armády spásy André Cox," vysvětlil.

„V současné době tedy čekáme na schválení projektu, jenž má za cíl výstavbu dočasných výukových center. Měly by to být jednoduché dočasné stavby, schopné zajistit dětem bezpečný prostor k výuce," doplnil.

Armáda spásy se snaží školy podpořit i jinak. Nakupuje pro ně školní pomůcky a chystá se na nákup učebnic, o něž přišli během zemětřesení studenti.

„V těchto dnech se nám konečně podařilo prolomit byrokratický aparát místních úřadů a na letišti v Káthmándú přistála dodávka asi tisícovky stanů z Pákistánu," poznamenal.

Do Nepálu, poničeného zemětřesením, jel pomáhat i Petr Janoušek z Armády spásy, který dlouhá léta působil v Přerově.

Dvojnásobné clo na humanitární pomoc

Situace v Nepálu je podle něj stále složitá. V údolí se už život pomalu začíná vracet do normálních kolejí, ale na venkově a především v horách jsou stále místa, kam dosud žádná pomoc nedorazila.

Lidé z Armády spásy mají nyní v plánu navštívit oblast kolem Mont Everestu, a to především proto, že tuto oblast všichni přehlížejí kvůli tomu, že je turisticky exponovaná.

Přestože právě zde zemětřesení napáchalo značné škody, nepálská vláda oblast nezařadila mezi ty, do kterých by měla směřovat humanitární pomoc.

„Jen mimochodem – o snaze vydolování maxima z této katastrofy ze strany místních úřadů svědčí i fakt, že okamžitě po zemětřesení bylo zdvojnásobeno clo na veškerou humanitární pomoc. Sice to trvalo jen krátkou dobu a rozhodnutí už bylo zrušeno, ale snaha získat co možná nejvíce je cítit stále," doplnil.

Děti si hrály, dospělí jim tleskali

A jaká osobní zkušenost ho v posledních dnech nejvíce zasáhla? Na první pohled banální situace.

„Ve vesničce Lidi, vysoko v horách, jsme asi hodinu a půl čekali na vrtulník, který měl přivézt další zásoby, a odvézt nás zpět do Káthmándú. Protože se vrtulník trochu zpozdil, začaly si místní děti hrát na plácku, kde měl přistát, a celá vesnice je sledovala," vylíčil.

Když se děti začaly honit a jen tak z legrace prát, skoro všichni přítomní se upřímně smáli a někteří dokonce tleskali.

„Byla to upřímná a nefalšovaná radost. Tito lidé ale měli za svými zády obraz katastrofy – zbořené domy, znehodnocený zdroj vody, zničenou školu… Přesto jim radost jejich dětí dokázala na tvářích vykouzlit úsměv," svěřil se s tímto zážitkem Petr Janoušek.

V tu chvíli si prý uvědomil, jak moc důležité je postarat se právě o děti, a vrátit je co možná nejdříve do normálního života.

„Protože teprve potom budou i jejich rodiče šťastní a budou moci se soustředit na řešení dalších problémů," uzavřel.