Dlouholetého velitele Libora Ostřanského vystřídal na jeho postu Milan Koutný. Právě on povede druhou rotaci vojáků do Afghánistánu.

Na letišti v Bochoři se v pátek dopoledne kvůli výměně velitelů uskutečnil slavnostní nástup.

„Odcházím na vlastní žádost do civilu,“ vysvětlil dnes už bývalý velitel letky dopravních vrtulníků Libor Ostřanský a dodal, že má smíšené pocity. „Jsem na tuto letku hrdý, protože v průběhu minulých let zabezpečovala celý chod zahraničních misí,“ řekl.

Ostřanský působil na základně od roku 1995 a odejde na sklonku letošního roku. Podle mluvčího přerovské vrtulníkové základny Milana Kouřila vrcholí v těchto dnech příprava vojáků na náročnou misi ISAF v Afghánistánu.

„Už v závěru října odletí předsunutá jednotka v počtu 36 lidí. Spolu s ní odcestuje speciálem na 35 kontejnerů s technikou. Do Afghánistánu se totiž spolu s vojáky musí přepravit i mobilní opravárenské pracoviště,“ upřesnil Kouřil.

Mobilní polní hangár představili zástupci armády poprvé v dubnu letošního roku. Jeho výhodou je, že se dá během tří dnů smontovat a přemístit do bojových podmínek. Opravárenské zařízení přišlo na 40 milionů korun a dají se v něm provádět opravy letecké techniky bez další infrastruktury.

U letky dopravních vrtulníků na přerovské základně působí v současnosti na 180 vojáků. „Do Afghánistánu jich odletí na 110, z toho první rotaci přepraví vojenský speciál Ruslan koncem roku. Vojáci budou působit na letišti Sharana a plnit úkoly amerického velení. První rotace potrvá tři až čtyři měsíce a připravují se další dvě,“ upřesnil mluvčí.

Mise ISAF v Afghánistánu potrvá do konce roku 2010 a čeští vojáci na ní budou zajišťovat například přepravu vojáků mnohonárodnostních sil, materiálu a plnit další úkoly. „Na nasazení v misi ISAF se připravujeme dva roky a nyní tyto přípravy vrcholí přeškolením na modernizovaný vrtulník Mi 171šm.

Provádíme také nácvik letu s přístroji nočního vidění a taktické létání,“ řekl nový velitel letky Milan Koutný, který odcestuje do Afghánistánu spolu s druhou rotací. Součástí průpravy na misi byla i cvičení v pouštních podmínkách v Izraeli a nebo vysokohorském terénu ve Francii.