Kancelář hlavy státu dala do kuchyně jasné požadavky na to, jak by mělo slavnostní menu na Hané vypadat: bez polévky, se třemi chody – a hlavně ne lososa.

„Jako předkrm chystáme filátko z uzeného candáta na salátovém lůžku se zeleninovou terinkou. Dalším chodem je pak plněné kachní stehýnko s mozaikou z uzeného masa a pistácií s moravským zelím a slaninovým knedlíkem. Na závěr servírujeme tvarohový knedlíček s jahodami a creme fresh,“ přiblížil prezidentský jídelníček obchodní ředitel přerovského hotelu Jana Daniel Čada.

Šéfkuchař Tomáš Avrat, který jídlo připravuje, si volbu pochvaluje:

„Jsem rád, že si pan prezident vybral ze tří nabízených variant právě toto menu. Když jsem pro něj před pěti lety na jeho návštěvě Přerova připravoval candáta na česneku, byl velmi spokojený,“ řekl šéfkuchař.

Technologický postup při přípravě slavnostního menu pro prezidenta je prý stejný jako u kteréhokoliv jiného jídla.

„Vařit budeme z normálních surovin, takže stejné jídlo jako pan prezident ochutnají i naši hosté. Každá surovina ale potřebuje pro zpracování určitou dobu, takže příprava všech chodů zabere asi sedm hodin času,“ odhaduje šéfkuchař, který má v gastronomii dvacetiletou praxi a vařil i ve špičkových zařízeních v Rakousku, Německu či USA.

Po obědě prezident ochutná i kvalitní značkové víno.

„U bílého padla volba na rakouský ryzlink Gerard Metz ročník 2005 a jihoafrické Chardonnay Delheim ročník 2008, které se doporučuje k pečené kachně a drůbeži,“ dodal Čada.

Přestože byl nedávno zrekonstruovaný hotelový komplex v Přerově během květnových záplav zcela pod vodou a kuchyň v suterénu je poničená, na přípravu jídla pro prezidenta to nebude mít vliv.

„Povodeň sice zasáhla kongresový sál i wellness, jídlo se ale připravuje v kuchyni restaurace v prvním patře,“ doplnil obchodní ředitel Daniel Čada.

Petra Poláková-Uvírová, Tomáš Indrei