Pracovníci Vodovodů a kanalizací odstraňují takřka denně závady na prasklém potrubí. Tento týden ve středu se třeba díky havárii prasklého potrubí proměnila ve zledovatělou řeku Durychova ulice v Přerově, stejné problémy měli ale i obyvatelé Lipníku nad Bečvou, Tovačova a záhorských obcí na Hranicku.

„Závady na prasklém potrubí odstraňujeme denně. Vyjížděli jsme do Tovačova, Újezdce, komplikace byly i na sídlišti v ulici Zahradní v Lipníku nad Bečvou a snad nejhorší byla situace v Záhoří na Hranicku, kde kvůli mrazu popraskalo potrubí v obcích Všechovice, Soběchleby a Opatovice,“ popsal Pavel Jeřábek ze společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) v Přerově.

Doslova v zamrzlou řeku se v noci na středu proměnila Durychova ulice u přerovského hřbitova. „Stál jsem v noci u okna a viděl, jak se ulicí valí voda. Protože byl tuhý mráz, plocha rychle zledovatěla,“ popsal jeden z místních obyvatel. Pracovníci Vodovodů a kanalizací odstraňovali poruchu několik hodin.

„K vadnému potrubí se musíme dostat s pomocí sbíječek a bagrů. Služba je teď hodně náročná, protože je země promrzlá až do hloubky čtyřiceti centimetrů,“ řekl Jeřábek.

Podle ředitele společnosti VaK Miroslava Dundálka se díky mrazu objevují i závady na přípojkách. „Časté je zamrzání vodoměrů, a to kvůli tomu, že si lidé nechávají ve sklepě otevřené okénko na odvětrávání, “ řekl Dundálek.

K potoku Strhanci vyhlížejí v těchto dnech s obavami obyvatelé ulice Za mlýnem a Riedlovy ulice v Přerově. Na Silvestra totiž hrozilo, že se potok kvůli ucpanému korytu vylije ze břehů a zaplaví sklepy okolních domů. „Spodní voda začala rychle prostupovat a hrozilo, že se dostane do sklepů. Na místo jsme proto přivolali strážníky. Někteří sousedé měli strach ze zaplavení, a tak raději odjeli pryč,“ popsala dramatické okamžiky silvestrovské noci obyvatelka jednoho z domů v ulici Za mlýnem Emilie Bařinová.

Teď už ale mají situaci pod kontrolou strážníci. „Kontrolujeme potok Strhanec během pravidelných obchůzek. Hlídáme česla, což jsou kovové mříže, které brání naplaveninám. Právě ty se totiž ucpávají ledem. Pracovníci technických služeb navíc provádějí proplachování ledu horkou vodou,“ řekl zástupce šéfa strážníků Miroslav Komínek.

Podle přerovských hasičů zatím nebylo nutné provádět odstraňování nánosů sněhu ze střech domů nebo supermarketů z obavy před sesuvem a úrazy kolemjdoucích. „Zatím sněží teprve krátkou dobu, takže komplikace tohoto typu nenastaly,“ uvedl operační důstojník hasičů.