V Hranicích se stejná akce uskuteční už příští víkend.

Nádvoří zámku ožilo koncertem

Největším lákadlem pro milovníky historie byl v Přerově židovský hřbitov, kam se lidé běžně nedostanou. Prohlídky této významné kulturní památky využily v průběhu nedělního dopoledne desítky lidí a na místo dorazila autobusem dokonce celá výprava.

„Jsem tu poprvé v životě a překvapila mě rozlehlost areálu a i to, jak je udržovaný. Navíc jsou tu některé poměrně mladé hroby,“ řekla jednasedmdesátiletá důchodkyně z Přerova.

Ta prý během Dnů evropského dědictví obešla i další památky ve městě.

„Prohlédla jsem si kostel svatého Jiří a nebo zdejší Pravoslavný chrám. Moc se mi to líbilo,“ pochvalovala si.

Na nedostatek návštěvníků si v sobotu, kdy byly prohlídky zdarma, nemohli stěžovat ani v Muzeu Komenského v Přerově.

„Za celý den prošlo branami muzea na 324 návštěvníků, což je téměř o stovku více než loni,“ upřesnila asistentka ředitele Muzea Komenského v Přerově Olga Haluzková.

Největší zájem měli lidé o prohlídku archeologické expozice ve sklepních prostorách zámku, líbily se ale i školní třídy ze 17. století a nebo kabinet z dob Rakousko-Uherska.

Lidé využili i možnosti výstupu na věž zámku. Dny evropského dědictví zpestřil v Přerově také doprovodný program. V sobotu dopoledne byla na nádvoří zámku vyhodnocena výtvarná soutěž Hurá za Ferdou mravencem a večer patřil koncertu přerovské skupiny Pohoda.

Lipník: neznámých památek ubývá

Brány památek otevírá každoročně v září i město Lipník nad Bečvou, a to už od roku 2003. V minulých letech měli lidé možnost zhlédnout nejrůznější rarity, jako třeba sklep měšťanského domu, sklepy bývalého pivovaru, střešní zahradu před a po rekonstrukci a nebo konírnu zámku před rekonstrukcí.

Postupně se ale i původně nepřístupné památky zpřístupňují, takže dnes se návštěvníci během turistické sezony dostanou s průvodcem například do zvonice či synagogy nebo na židovské hřbitovy. Zcela neznámých památek postupně ubývá a před zraky lidí zůstávají skryty snad jen měšťanské domy v centru města.

„Chtěli bychom v budoucnu ukázat i tyto památky. Jsou ale většinou v soukromém vlastnictví, a tak bude záležet hlavně na ochotě vlastníků,“ přiblížila plány Blanka Prudilová z odboru školství a kultury Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.

Hlavní lákadla: klášter a sklepy pivovaru

Největším lákadlem byly během Dnů evropského dědictví v Lipníku nad Bečvou sklepy bývalého pivovaru, protože se zatím veřejnosti otevřely pouze jednou – a to v roce 2006. Lidé se zajímali i o prostory bývalého kláštera. O zpřístupnění a využití kláštera nyní usiluje občanské sdružení Piaristická kolej.

„Přestěhovali jsme sem expozici o „zapomenutém básníkovi“ Bartošovi Vlčkovi a sběrateli pohádek Jaroslavu Polkovi,“ řekla Jarmila Musilová z občanského sdružení.

„Připravili jsme i malou výstavku o historii piaristů v Lipníku a snažíme se po kouscích alespoň trochu vrátit do kláštera život a naznačit jeho možné využití,“ podotkla.

Největším tahákem letošních Dnů evropského dědictví byly noční prohlídky městské památkové rezervace. Střed města prošly v sobotu během šesti prohlídek více než tři stovky návštěvníků.

Na své procházce potkali hned několik významných osobností – zakladatele místního panství Bohuše z Drahotuš, významného šlechtice Viléma z Pernštejna i Petra Voka z Rožmberka s Kateřinou z Ludanic.

Autor scénáře, Lubor Maloň, vycházel z historických pramenů, ale částečně popustil i uzdu fantazii. Inspiroval se však ve Smolné knize města Lipníka.

Paradoxně nejvíce pravdivá tak byla scénka na nádvoří zámku, která přiblížila atmosféru středověkých procesů s čarodějnicemi. Během nočních prohlídek účinkovali členové přerovského občanského sdružení Cukrle.

Petra Poláková - Uvírová, Magdalena Gladišová

Hranicích se akce uskuteční příští víkend

Zatímco Přerované už mají Dny evropského dědictví za sebou, Hranice se na ně teprve připravují. V sobotu 19. září od devíti do šestnácti hodin bude ve městě přístupná celá řada památek, jako je Kostel Stětí svatého Jana Křtitele, synagoga, městské muzeum, radiční věž, židovský hřbitov, zámek, mauzoleum či arboretum Střední lesnické školy.

„Ke zhlédnutí bude v tento den i historický tunel nebo kaple svatého Josefa ve Slavíči,“ doplnil tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský. Doprovodný kulturní program bude pro zájemce připraven na hranickém náměstí. Od půl desáté do dvanácti se v prostoru před kostelem vystřídají orientální tanečnice z dětského domova, historizující folkrockové vystoupení QuantlMlnorls, loupežnická pohádka v podání Allegrosu a historická hudební společnost Camerata. Další pořady budou připraveny na staré radnici, v mauzoleu, arboretu, na zámku a v galerii M+M.

„V Teplicích nad Bečvou bude po celý den probíhat Den srdce a ve Stříteži nad Ludinou cyklovýlet se slavnostním vyhlášením výsledků soutěže Mlynářský krajánek 2009,“ dodal pro úplnost Bakovský. (ka)