Ta v současné době nejvíce řádí v obcích na Dřevohosticku. „Výsledky vyšetření v ochranných pásmech, které byly vyhlášeny loni, potvrdily osmnáct stanovišť pozitivních na mor včelího plodu,“ informoval předseda okresního výboru Českého svazu včelařů František Hošek.

Podle jeho slov se nákaza potvrdila například v obcích Líšná, Nahošovice, Prusy, Tučín, Domaželice či Horní Moštěnice. Jde o obce, kde se nákaza „drží“ už nejméně dva roky.

Mor včelího plodu se ale vyskytuje i na Hranicku. Krajská veterinární správa už kvůli nově potvrzené nákaze vydala mimořádná veterinární opatření, kterými se včelaři musí řídit. K těm patří například to, že nesmějí svá včelstva přemisťovat, což se týká také včelařských pomůcek a zařízení.

Nezbytné je také označit ohnisko tabulkou „Pozor, nebezpečná nákaza“.

Včelaři ve vymezeném ochranném pásmu jsou povinni přijmout opatření, která platí až rok. Při nesplnění této povinnosti mohou být pokutováni. „Na přelomu dubna a května stanoviště s pozitivním výsledkem na mor včelího plodu čeká další prohlídka a prověřování. Pokud se u nich nákaza potvrdí, chovatelé budou muset svá včelstva zlikvidovat,“ upřesnil postup Hošek.

Mor včelího plodu se přerovskému regionu dlouho vyhýbal. V posledních dvou letech však udeřil plnou silou. Loni muselo být v regionu zlikvidováno několik desítek včelstev. Letošní rok však také nevypadá nadějně. Nákaza k nám byla podle odborníků zavlečena z jiných regionů.

„Platí jediný způsob, jak se nákazy zbavit, a to dodržováním podmínek a zásad, které jsou stanoveny veterinární správou. Pokud sami včelaři nebudou tyto zásady dodržovat, nikdy se nákazy nezbaví,“ řekl Hošek s tím, že majíli včelaři podezření na výskyt moru včelího plodu, jejich povinností je okamžitě to oznámit.

Podle jeho slov mor včelího plodu bezprostřední vliv na úbytku včelstev nemá. „Takto poškození chovatelé totiž mají nárok od státu na finanční náhradu, která jim umožňuje založit nový chov. I když je tato událost pro včelaře značně deprimující, finanční kompenzace je pro ně určitou motivací,“ řekl Hošek.

Podle něj mor včelího plodu však není jedinou nákazou, která ohrožuje včelstva. K úbytku včelstev může dojít také kvůli nebezpečnému parazitnímu onemocnění – varoáze.

„Nedávné výsledky vyšetření na toto onemocnění jsou však velmi potěšující. Pozitivní vliv na to měla i letošní zima, která měla dobrý průběh. I na celostátní úrovni se potvrzuje, že varoáza je na ústupu,“ řekl závěrem dlouholetý včelař Hošek.