Lékaři tvrdí, že je stále nejvíce nemocí horních cest dýchacích, u dětí se však už objevila i typická chřipka. Na sto tisíc obyvatel nyní připadne až 1 940 pacientů.

„Oproti minulému týdnu je to nárůst o 49 procent. Nejvíce marodů je přitom stále mezi malými dětmi do pěti let. V této kategorii už máme celkem 5 727 nakažených a o epidemii mluvíme, když na sto tisíc obyvatel připadne 2 500 nemocných,“ shrnula aktuální údaje přerovská epidemioložka Ludmila Špinarová.

Podle jejích slov ulehlo tento týden s chřipkou hodně dětí ve školním věku. „Pacientů od 6 do 14 let je teď 4 215 na sto tisíc obyvatel, školáků od 15 let a mladých lidí pak 3 409,“ doplnila epidemioložka.

Naproti tomu dospělí se zatím drží, stejně jako senioři. Informace od hygieniků potvrzují i lékaři v Přerově. „Nápor v čekárnách je tento týden obrovský. Jen během včerejšího dopoledne k nám do ordinace přišlo asi padesát dětí. Nejvíce je školáků,“ popsala přerovská dětská lékařka Ludmila Hýbnerová.

Podle jejích slov jsou u většiny pacientů příznaky nemoci stejné. „Průběh choroby je drastičtější než obvykle a léčba se více vleče. Dětem nestačí na vyléčení jen jeden týden, ale marodí často i deset dní. Mají vysoké teploty, kašel, rýmu, a někdy se objevují i komplikace,“ řekla lékařka.

Ta rozhodně pacientům nedoporučuje, aby se snažili léčbu uspěchat a nastoupili do školy hned poté, co odezní teploty. „Je téměř jisté, že ti, kteří nemoc podcení a pořádně nevyleží, budou v ordinaci za chvíli zpátky a s komplikacemi v podobě zánětů průdušek,“ varuje Hýbnerová.

Doktoři radí během nemoci hlavně hodně pít, užívat léky na snížení horečky a dodržovat klid na lůžku. „Ve vážnějších případech nasazujeme i antibiotika,“ podotkla Hýbnerová. Mezi dospělými ve věku od 25 do 50 let je naproti tomu nemocných o něco méně. Na sto tisíc obyvatel připadne „jen“ 624 nakažených, u seniorů nad 60 let je jich pak 586.

„Typickou chřipku jsem letos ještě neviděl. I když tento týden bylo pacientů v ordinaci více. Většinou se však jednalo o virózy, provázené průjmy a horečkami. Lidé si stěžují také na žaludeční potíže a časté jsou i choroby horních cest dýchacích,“ uvedl přerovský praktický lékař Michal Chromec.

Některá školská zařízení v regionu už musela vysoké nemocnosti dětí podřídit výuku. Kvůli nízkému počtu žáků se slučovaly třídy a škola v Prosenicích zůstala dokonce z důvodu chřipky tři dny zavřená.

„Z dvaceti dětí jich přišlo do hodiny jen pět, a den nato dokonce už jen dvě,“ popsala koncem minulého týdne nástup epidemie učitelka Renata Skácelová, která učí prvňáčky na Základní škole Trávník v Přerově.

Ve škole v Prosenicích museli dokonce tento týden kvůli nízkému počtu dětí na několik dní zavřít školu. „Přišla jen polovina dětí, takže byla naše škola od středy do pátku zavřená,“ řekla Božena Szurmanová z Obecního úřadu v Prosenicích. Podle Petra Hrbka z odboru školství magistrátu zatím nemusela vyhlásit kvůli chřipce mimořádné prázdniny žádná z přerovských škol. „V Přerově měly školy volno jen v pátek a důvodem byly podobně jako jinde pololetní prázdniny,“ řekl Hrbek.

Stejné je to i v Hranicích. „Kvůli nízkému počtu dětí nebyla žádná škola zavřená,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.