Obžaloba je viní z toho, že měli ovlivňovat klíčovou svědkyni v aféře bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka Marcelu Urbanovou.

Soudce chtěl oba obžalované vyslechnout, protože v úvodu líčení odmítli vypovídat. Vaškůj ale k soudu v Přerově nepřišel a nenastoupil ani do výkonu trestu v brněnské věznici, kde si měl začít odpykávat 7,5 roku za jiné delikty.

Přerovský soudce Jiří Barbořík na něj proto vydal příkaz k zatčení. „Chtěl jsem dát oběma obžalovaným ještě šanci vyjádřit se k celému případu. Hlavní líčení se totiž chýlí ke konci a oni v jeho úvodu odmítli vypovídat,“ vysvětlil přerovský soudce Jiří Barbořík, proč trvá na výpovědi Romana Vaškůje.

Zatímco Petr Šmířák, který si v současnosti odpykává trest za majetkovou trestnou činnost, byl k soudu eskortován, jeho kumpán Vaškůj se spravedlnosti vyhýbá. Prázdné místo bylo i na lavici obhájců, kde chyběl Vaškůjův advokát Michael Bartončík.

Nepřítomnost obžalovaného tak vysvětlovala pouze koncipientka. Přerovský soudce Jiří Barbořík přečetl v soudní síni mailovou korespondenci s obhájcem Romana Vaškůje. Vyplývalo z ní, že se Vaškůj zřejmě zdržuje v Ázerbájdžánu a potom má namířeno do Curychu.

Soudní obsílku ale údajně převzal. Důvodem toho, proč se musel zdržet v zahraničí, jsou prý obchodní záležitosti. „Tvrdil, že řeší vážnou reklamaci zboží v hodnotě tří milionů dolarů,“ citoval z dopisu Barbořík.

Podle přerovského soudce může být ale pozadí jiné. Romana Vaškůje totiž poslal teprve nedávno Krajský soud v Brně do vězení na 7,5 roku a měl nastoupit do výkonu trestu v brněnské věznici do 1. července. „Jeho jednání má všechny znaky vyhýbání se trestnímu řízení, a proto jsem na Romana Vaškůje také vydal příkaz k zatčení,“ doplnil Barbořík.

Roman Vaškůj a Petr Šmířák čelí v Přerově obžalobě ze tří trestných činů -podplácení, nadržování ve stadiu pokusu a křivého obvinění ve stadiu přípravy. Hrozí jim odnětí svobody od tří do osmi let. Vaškůj a jeho známý Šmířák se měli před lety vloudit do přízně Marcely Urbanové pod legendou, že jsou lobbisté za ODS a chtějí zachránit vládní koalici.

Snažili se jí nabízet různé výhody v podobě luxusní zahraniční dovolené, výhod pro jejího přítele a finanční částky, když urovná svůj spor s Jiřím Čunkem. Urbanová ale jejich lest prokoukla a poslala na ně policii. Hlavní líčení bylo odročeno na 13. srpna.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Soud s Vaškůjem se pomalu chýlí ke konci

VIDEO: Čunek vypovídal jako svědek u soudu v Přerově

Kauza Vaškůj bude pokračovat v březnu

Obhájce Vaškůje: policie jednala nezákonně

V Přerově ve čtvrtek pokračuje líčení s Vaškůjem a Šmiřákem

Přerovský soudce znovu předvolá Jiřího Čunka

Krajský soud: pokuta Jiřímu Čunkovi byla oprávněná

Přerovský státní zástupce podal kvůli Čunkovi stížnost

Přerovský soud Čunkovu aféru odročil na neurčito

VIDEO: Videozáznam ze schůzky Urbanové s Vaškůjem spatřil světlo světa

Čunek k soudu nepřijde, odjíždí do Ruska

Soudce opět vyslechne Čunka