Hlavní líčení bylo loni v červnu odročeno na neurčito, protože chyběly výpovědi některých svědků. K soudu bude proto znovu předvolán odstupující ministr pro místní rozvoj a šéf KDU – ČSL Jiří Čunek, který minule u soudu odmítl vypovídat.

Čunek kvůli tomu dokonce dostal pokutu 20 tisíc korun, kterou však soudce vzápětí zrušil.

„Čekali jsme na verdikt Krajského soudu v Ostravě. Ten rozhodoval jednak o tom, zda byla udělená pokuta Jiřímu Čunkovi oprávněná a pak také o Čunkově stížnosti na postup soudu,“ shrnul přerovský soudce Jiří Barbořík, který nařídil odročené hlavní líčení na 12. a 13. února.

Šéf lidovců Čunek vysvětloval loni odepření svědecké výpovědi svou senátorskou imunitou. Odvolával se přitom na paragraf trestního řádu, podle kterého nesmí být poslanci a senátoři vyslýchání k věcem, které spadají do Ústavou stanovené povinnosti mlčenlivosti.

Přerovský soudce s tím ale nesouhlasil a uložil mu pokutu 20 tisíc korun, kterou hned vzápětí zrušil. Krajský soud v Ostravě nakonec potvrdil, že bylo udělení pokuty oprávněné.

„Zamítli jsme stížnost Jiřího Čunka na postup přerovského soudu ve věci udělení pokuty jako nedůvodnou. Jiří Čunek v tomto konkrétním případě vystupuje jako obyčejný svědek. Obsah jeho výpovědi se netýká žádných utajovaných skutečností a svědek se navíc k věci dosti obsáhle vyjadřoval v rámci přípravného řízení. Nevidíme tedy žádný důvod k odepření svědecké výpovědi,“ vysvětlil předseda senátu olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě Bohuslav Mierva.

Přerovský soudce Jiří Barbořík předvolá v únoru i oba obžalované – zlínského podnikatele Romana Vaškůje a jeho známého Petra Šmiřáka. Oba jsou obžalovaní ze tří trestných činů – nadržování, křivého obvinění a podplácení, protože se měli pokoušet ovlivňovat svědkyni Marcelu Urbanovou.

Žaloba je viní z toho, že se snažili nabízet Urbanové různé benefity v podobě vysoké finanční částky, dovolené a výhod pro jejího přítele, když změní svou svědeckou výpověď ve prospěch Čunka. Oba muži, kterým hrozí trest odnětí svobody od tří do osmi let, se u soudu hájili tím, že chtěli Urbanovou zkompromitovat a poukázat na její nevěrohodnost.

„K soudu jsem kromě Jiřího Čunka předvolal jako svědky i přítele Marcely Urbanové a dceru Romana Vaškůje,“ upřesnil přerovský soudce Jiří Barbořík. Ten prý nechtěl hlavní líčení nařídit dříve, než Krajský soud definitivně rozhodne o oprávněnosti uložené pokuty.