Právě jeho tým připravuje v Lipníku nad Bečvou dezinfekci pro celý kraj. Zásoboval i Litovelsko a Uničovsko, tedy oblasti, které byly kvůli karanténě odříznuté od světa.

„V první fázi jsme vyrobili více jak dvacet kubíků dezinfekce, která pak putovala do všech obcí s rozšířenou působností v kraji. Míchání jsme prováděli přesně podle doporučení Světové zdravotnické organizace - přes 70 procent látky tvoří denaturovaný lih, který jsme brali z kojetínského lihovaru, používáme tříprocentní peroxid vodíku, vodu a glycerin. Na míchání jsme vybrali budovu v Lipníku nad Bečvou, která je bezpečná a dobře větratelná,“ popsal Radek Buryánek.

Hasiči pracují ve filtračních maskách.

„Když se lih uvolňuje, dochází k odparu a hrozí nebezpečí výbuchu. A my jsme v kontaktu s látkou někdy až deset hodin denně. Používáme tedy speciální masky s filtrem, ale k našemu vybavení patří i ochranné obleky a protichemické zástěry,“ vysvětlil.

Míchání dezinfekce provádějí kromě Radka Buryánka také Petr Mirvald a Ladislav Novotný. Přerovským chemikům pomáhají i profesionální hasiči z Lipníku nad Bečvou.

„Při stáčení dezinfekce jsme postupně zrychlovali a zefektivňovali celý proces. Nejdůležitější jsou v této situaci chlapi, kteří nejsou moc vidět - vymysleli spoustu inovativních postupů a i při stáčení stále přemýšleli, jak to udělat lépe. U hasičského sboru je důležité mít tyto lidi, kteří jsou schopni vymýšlet vlastní postupy a dát do všeho i kus svého umu,“ dodal uznale.

Štíty jako dar od Meopty

Tým přerovských chemiků je připraven na pokyn krizového štábu kdykoliv vyrazit do terénu a provést dezinfekci tam, kde je to nutné.

„Zajišťujeme ale i distribuci roušek a zdravotnického materiálu. Meopta Přerov nás jako regionální podnik vybavila ochrannými štíty, které jsme od ní obdrželi darem. Zásobovali jsme jimi nejen hasiče v Přerově, ale i Lipníku či Kojetíně,“ upřesnil.

Podle Radka Buryánka se v minulých letech vyplatilo investovat do speciální techniky a pořádat školení.

„V krizi jako když se to najde. Jsme schopni rychle jednat, máme chemické automobily, zdravotnické přívěsy a další nutné vybavení. Spousta nové techniky vyžaduje odbornost, takže probíhala pravidelná školení. Ještě před vypuknutím pandemie jsme se účastnili cvičení, na kterém jsme si vyzkoušeli masky s filtry, ale i postupy při dekontaminaci. Byli jsme tedy na vše dobře připraveni,“ řekl vedoucí chemické a technické služby.

Profíci a dobrovolníci se dokáží spojit 

Radek Buryánek oceňuje v náročném období skvělou spolupráci profesionálních a dobrovolných hasičů.

„Jen se mi potvrdilo, že jsou hasiči velice dobrá parta, která se postaví k jakékoliv práci a vyřeší ji. Profesionální i dobrovolní hasiči z obcí se dokážou spojit a na všem spolupracovat. Jsme ochotni udělat vše pro to, aby se lidé cítili bezpečně,“ poznamenal.

A co mu osobně dala nová zkušenost?

„S kolegou Martinem Danišem z Olomouce, který se rovněž podílí na náročné logistice, jsme oba vystudovaní chemici. Přípravou dezinfekce jsme se vrátili do školních let - odměřování, odlévání a míchání je totiž nezbytnou součástí laboratorní práce,“ řekl s úsměvem.

Kromě boje s pandemií zvládají přerovští hasiči i běžné zásahy - minulý týden třeba likvidovali hnojivo, které vyteklo na silnici v Želatovské ulici v Přerově.

„Je důležité, aby lidé věděli, že jsme připraveni i na zvládání těchto rutinních záležitostí,“ uzavřel Radek Buryánek.