Celkem tak po armádě chtějí vyplatit částku 10 milionů 700 tisíc korun. Další žaloby obdržel i Krajský soud v Ostravě a dohromady jich jsou více než čtyři desítky. Současní i bývalí letci požadují od státu řádově desítky milionů korun.

„Mohu potvrdit, že jsme obdrželi devět žalob, které se týkají finančních nároků pilotů v uplynulých devíti letech. Dožadují se dorovnání ušlé mzdy za držení služební pohotovosti v letech 1998 až 2007,“ upřesnila předsedkyně Okresního soudu v Přerově Táňa Šimečková.

Piloti tvrdí, že drželi pro leteckou pátrací a záchrannou službu SAR v minulých letech služební pohotovost, kterou jim armáda neproplatila v plné výši.

Podle předsedkyně Okresního soudu v Přerově probíhá v současné době vyjádření všech účastníků řízení a až skončí, bude věc postoupena Krajskému soudu v Ostravě. „Součástí je i přezkum správního rozhodnutí velitele Společných sil ve věci žádosti o dorovnání ušlé mzdy,“ doplnila dále Šimečková.

Armáda se zatím k věci nechce vyjadřovat a ani rozvádět detaily. „O žalobách pilotů zatím víme pouze z médií. Oficiální cestou na generální štáb informace o podání žalob nedorazily. Pokud by však byly podány, řešil by to následně Úřad pro právní zastupování na ministerstvu obrany,“ nastínila postup mluvčí Jana Růžičková z generálního štábu.

Podle jejích slov se sešlo v prosinci loňského roku na generálním štábu celkem 21 stížností od pilotů a techniků vrtulníků, kteří kritizovali postup velitelství Společných sil. „Náčelník generálního štábu vydal v prosinci loňského roku úkolový list, v němž stanovil veliteli Společných sil ve věci neprodleně rozhodnout, což se už stalo,“ doplnila dále Růžičková.

Nedodržení lhůty pro vyjádření prý ale nebylo způsobeno jen vinou velitelství Společných sil, ale také tím, že žádosti na odvolání neobsahovaly veškeré náležitosti, a proto byly vráceny k dopracování.