Nejvíce je mezi nimi takzvaných dvoubodových řidičů, kteří podceňují měření rychlosti v obcích a namísto povolené padesátky ve vesnici pořádně šlápnou na plyn.

Dalším častým prohřeškem je nepoužití bezpečnostních pásů a telefonování za jízdy. Motoristy, kteří nasbírají plnou taxu dvanácti bodů, čeká přezkoušení, a teprve pak můžou znovu sednout za volant.

„Od zavedení bodového systému v červenci roku 2006 do dnešního dne bylo postiženo přestupkem v bodovém hodnocení na 4 326 řidičů. Nejvíce jich dostalo dva body, a to celkem 1 660,“ upřesnila Alena Pospíšilová z odboru dopravy přerovského magistrátu.

Podle jejích slov mělo odevzdat za dobu, co vešel v platnost nový zákon, řidičský průkaz 66 řidičů. „O průkaz jich ale nakonec přišlo pouhých 40 z nich, protože zbývajících 26 buď podalo odvolání nebo námitku a rozhodnutí dosud nenabylo právní moci,“ shrnula Pospíšilová.

Policisté i úředníci se shodují na tom, že zavedení bodového systému nijak pozitivně neovlivnilo vývoj nehodovosti v regionu. Počet havárií se nesnížil a řidiči si na silnicích dál dělají, co chtějí.

„Pro některé z nich bylo zavedení bodového systému zpočátku strašákem, teď už ale zase jezdí jako dříve,“ poznamenal zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu v Přerově Pavel Chlápek.

Pracovníci magistrátu se setkávají s různými typy „sběratelů bodů“. Existují lidé, kteří nasbírají body úplně zbytečně, protože mají smůlu. Jejich jediným prohřeškem je třeba to, že projíždějí obcí o dvacet kilometrů vyšší rychlostí.

„Takových je nejvíce. Naproti tomu jsou ale i ti, kteří zákony vyloženě ignorují. Jeden z řidičů nasbíral dvanáct bodů jen proto, že jej policisté několikrát po sobě kontrolovali kvůli bezpečnostním pásům,“ popsala konkrétní příklad Alena Pospíšilová.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové jdou některé případy do extrémů. Jako třeba u řidiče z Přerova, který se v krátkém sledu několika dní dopustil hned několika prohřešků a policisté jej vždy přistihli při činu.

„Pětatřicetiletého muže z Přerova kontrolovala hlídka nejprve v Kratochvílově ulici a zjistila, že má neúplnou povinnou výbavu. O několik dní později jej zadrželi, když převážel dítě bez autosedačky,“ vylíčila Sedláčková.

Policisté nakonec toho samého muže dopadli ještě jednou, jak telefonuje za jízdy. Nakonec ho zkontrolovali v Palackého ulici. Zjistili, že má dvanáct bodů a jezdí bez řidičského oprávnění.

Zatím nejrychleji přišel o řidičský průkaz a zase jej znovu získal muž z Přerova. „Tomu policisté kvůli dosažení dvanácti bodů odebrali řidičák loni v dubnu a po přezkoušení mu už byl zase vrácen. Takoví řidiči pak mají opět nulové konto a mohou začít body sbírat znovu,“ uzavřela Alena Pospíšilová.