Důvodem má být nižší porodnost daného ročníku.

„Místa ve školkách vloni byla pro děti tříleté a starší. Hlavním důvodem tehdy nepřijatých žadatelů byl fakt, že k zápisům přišli i rodiče s teprve dvouletými dětmi a rodiče s dětmi, jejichž trvalé bydliště není v Hranicích," sdělil tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Město nyní předpokládá, že po letošních zápisech bude situace o poznání klidnější. „Pokles porodnosti v daných letech je výrazný. Zatímco od prvního září 2009 do konce srpna 2010 se narodilo 220 dětí, za stejné období o rok později se narodilo 186 dětí, tedy o 34 méně. Předpokládáme, že pokles bude přetrvávat i v dalších letech," doplnil Petr Bakovský.

Rozšíří se školka na Struhlovsku, vznikne i školka firemní

V rámci zvýšení kapacit mateřinek v Hranicích se letos v létě rozšíří školka na Struhlovsku. Od září prý ale pojme asi jen o pět nebo šest dětí více než doposud.

„Kvůli stavebním pracím bude školka pro děti v červenci a v srpnu uzavřená. Děti tak budou přebývat buď v oddělení základní školy, nebo je přijmou jiné školky ve městě," podotkl mluvčí.

Odmítnutí rodiče sepsali petici

Počet loni nepřijatých dětí byl v loňském roce extrémní.

Z celkově 255 dětí, které se loni k zápisům dostavily, se nedostalo hned na 110 z nich.

Nespokojenost rodičů pokračovala sepsanou peticí, kterou podepsalo přes 250 lidí napříč regionem.

V této souvislosti se v Hranicích začalo uvažovat o firemní školce. V průběhu roku 2015 by mělo dojít k otevření jedné třídy pro děti zaměstnanců společnosti SSI Schäfer.

„Oddělení by nebylo přímo v areálu firmy, ale v některé z hranických mateřských škol. Počítáme s přibližně třiceti dětmi," sdělila vedoucí personálního oddělení této společnosti Jana Kutínová.

Obce v okolí řešily opačné problémy

Zatímco stávající kapacity školek v Hranicích vloni zájem žadatelů neuspokojily, v mnoha okolních obcích se řešily přesně opačné problémy. Například v Milenově se mělo otevřít nové oddělení školky, ale kvůli tehdejšímu nedostatku dětí se otevře až letos.

„Po letošním zápisu očekáváme, že do školky přijde čtyřicet dětí. Ve stávajícím oddělení bude asi dvacet z nich, v tom novém oddělení půjde přibližně o stejný počet," konstatovala starostka Milenova Milada Vašíčková.