Prezident zavítal do Olomouckého kraje na předem plánovanou návštěvu, jejímž dominantním tématem se vzhledem k opakovaným povodním na Přerovsku stala právě protipovodňová opatření a možné způsoby ochrany před velkou vodou.

Obyvatele postižených míst roztrpčily nedávné prezidentovy výroky, podle kterých by se případná pomoc státu měla vyhnout vícekrát zaplavovaným místům.

V Olomouci byl ale Václav Klaus mnohem smířlivější: se starosty si notoval v tom, že opatření proti povodním musejí být komplexnější, naopak o posouvání domů o několik metrů výše, které navrhoval dříve, se nezmínil.

„Setkání se starosty pro mě bylo cenné a zajímavé. Nejde o to, mít vyšší bariéry, když se voda zvedne. Jde například o jiný systém práce s půdou. Hlavním problémem je minimální absorbční kapacita špatně obhospodařované půdy,“ uvedl Klaus.

Koncepční opatření jsou podle něj úkolem nové vlády a hejtmanů. Na otázku Deníku, z čeho pramení prezidentův optimismus, že k těmto opatřením dojde, když třináct let se nedělo prakticky nic, prezident odpověděl:

„Myslím, že tyto povodně nám daly nový signál, že to, co se stalo v roce 1997, není nic výjimečného, že se něco závažnějšího dělat musí.“

O konkrétních krocích se ale Klaus nezmínil. Ocenil pouze připravenost záchranných složek a podotkl, že to ale nestačí, že je potřeba pokračovat i v celé šíři opatření.

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík předal prezidentovi protipovodňovou výzvu moravských krajů, která požaduje splnění devíti bodů – od legislativních změn pro urychlení stavby protipovodňových opatření až po posílení financování hasičů. Také prezidenta požádal, aby převzal záštitu nad konferencí o protipovodňových opatření.

Přítomní starostové od setkání s Václavem Klausem příliš nečekali, vesměs si ho ale pochvalují.

„Bylo to příjemné a rozuměli jsme si i po odborné stránce. Shodli jsme se v tom, že opatření musejí být komplexní. V pětatřiceti minutách, které na nás pan prezident měl, se víc ani stihnout nedalo,“ zhodnotil starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

„Sdělili jsme si zkušenosti z povodní, shrnul jsem, co dělali hasiči. Řekli jsme si i to, že k přírodě musíme být pokornější,“ shrnul starosta Troubek Radek Brázda. Z jeho obce dorazili do Olomouce pozdravit prezidenta právě i zástupci dobrovolných hasičů ve slavnostních uniformách.