Do městyse dorazila hlava státu, doprovázená ochrankou, přesně podle plánu, tedy krátce po deváté hodině. Řidiči, které kolona černých vozidel míjela, ji nemohli přehlédnout. V jejím čele jel totiž motocykl s majákem a sirénou, jehož jezdec uděloval všem kolemjedoucím pokyn k zastavení u krajnice.

První zastávku naplánovali hustopečští prezidentovi ve výrobně masných produktů. Po krátké exkurzi mezi salámy a uzeninami Klaus opět nasedl do vozu, který ho převezl k budově zámku. Na jeho nádvoří si mezitím lidé krátili čekání na nejvýznamnějšího muže republiky sledováním kulturního programu. Předvedly se jim tamní mažoretky, břišní tanečnice a děti z mateřské školy.

Zážitek na celý život

„Ještě nikdy jsem naživo žádného prezidenta neviděl. Vždycky jenom v televizi,“ poposedával nervózně v posledních chvílích před Klausovým příjezdem devětašedesátiletý pan Alois z příměstské části Vysoká.

„Setkání s ním bude pro mě životním zážitkem,“ přiznal se.

O tom, že zdaleka nebyl jediným, kdo se na prezidenta těšil, svědčilo zaplněné nádvoří. Stáli tam a seděli na lavičkách zástupci všech věkových kategorií. Pak bez okolků vytvořili ti stojící špalír, aby mohla hlava státu se svým doprovodem pohodlně dojít až pódiu. Pan prezident se usmíval, na všechny strany rozdával pozdravy dobrého dne a těšil se z obdivných pohledů.

Trpělivost, radí Klaus

„Tento zámek byl působištěm mnoha šlechtických rodů, jež se výrazně zasadily o rozvoj našeho městyse. Zatím se nám ho podařilo opravit jen zčásti,“ představila Václavu Klausovi letitou památku starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková a hned vzápětí vznesla na prezidenta prosbu.

„Doufám, že vy, jako velice uznávaný ekonom ve světě, nám poradíte, co s tím,“ apelovala na významného hosta v narážce na již dlouho probíhající rekonstrukci zámku, která je velmi nákladná a na niž se městysu nedostává peněz. Občané reagovali potleskem a někde i hlasitým smíchem.

„Říkám si, jak je to bezvadné, že jsem jen prezidentem,“ nenechal se vyvést z konceptu ve své úvodní řeči Klaus.

„Když jsem byl ministrem financí nebo premiérem, tak bylo rozumné mě o tyto věci žádat. Ale teď už mohu pouze radit,“ odpověděl diplomaticky starostce Vozákové a přítomný dav poté vyzval, aby byl s opravami zámku trpělivý.

„Všichni víme, že stát není teď zrovna v idylické finanční situaci,“ vysvětlil.

Zámků projel Václav Klaus od počátku tohoto týdne hned několik. Prohlédl si je v Náměšti na Hané, Bouzově, Čechách pod Kosířem, Hustopečích nad Bečvou a po nich ještě i v Přerově. V Olomouckém kraji byl prezident v posledních šesti letech potřetí a Hustopeče navštívil mimo jiné i kvůli loňské povodni, jež byla právě v tomto městysi nejničivější.

Není příznivce státních maturit

Po starostce vznesli na hlavu státu své dotazy i občané. Ptali se ho na spokojenost s výsledkem voleb a dozvěděli se, že jí Klaus oplývá. Chtěli znát jeho názor na státní maturity a dostalo se jim odpovědi, že není jejich příznivcem, neboť by přinesly spoustu zbytečné byrokracie. Apelovali na něj, aby podporoval malé podnikatele a vyslechli si jeho slib stoprocentní podpory. „Budu podepisovat jen ty zákony, které nebudou pro nikoho poctivého znamenat žádné komplikace,“ zavázal se prezident republiky, když mu byla vznesena výtka přílišné podpory zahraničních investorů a minimální vstřícnost vůči zdejším producentům a obchodníkům.

Důchodkyni i studentce se Klaus líbil

„Je to velice příjemný člověk a působí velmi pozitivně,“ charakterizovala Klause šedesátiletá Marie Huňatová z Hustopečí nad Bečvou. Stejně tak působil i na studentku třetího ročníku Soukromé střední odborné školy v Hranicích Michaelu Duchoňovou. Spolu s ní se na prezidenta přijelo podívat ještě dalších jejích třiadvacet spolužáků.

„Jen mě trochu překvapilo, že pan Klaus nevěděl o tom, že se fotky prezidentů vždy objevují ve filatelistických aršících, a že on sám jen nemá,“ dodala slečna Michaela v návaznosti na jeden ze vznesených dotazů. „O aršících opravdu nevím. Zeptáme se na to na České poště,“ vtipně na něj odpověděl vážený muž

Prezident dostal kravatu

Domů do Prahy si mimo jiné veze kravatu s emblémem města Hranic, publikaci Výtvarní umělci z téhož města, knihu Hranicko – atlas rozvoje mikroregionu a další suvenýry. Jejich předání a následnému slavnostnímu přípitku s představiteli hustopečské samosprávy už ale veřejnost nepřihlížela. Ani novináři neměli možnost dané okamžiky zvěčnit. Ochranka kolem prezidenta je sice do výstavní síně zámku pustila, ale mluvčí Krajského úřadu Olomouc Ivo Heger jim tam fotit zakázal. Přesto zůstal po mimořádné návštěvě z hlavního města v Hustopečích nad Bečvou v mnoha lidech příjemný pocit s příchutí nevšedního zážitku.