Poté přišlo na řadu veřejné setkání s občany, kteří měli možnost pokládat hlavě státu své dotazy. Na přetřes tak přišly otázky nezaměstnanosti, sociálního systému i migrační krize.

První den prezidentské návštěvy jsme sledovali ZDE

Starosta Černotína Jiří Andrýs se s prezidentem setkal v krátké době již podruhé. Na konci minulého roku jej Miloš Zeman oficiálně přijal na Hradě právě u příležitosti úspěchu Černotína v soutěži Vesnice roku.

„Pro obec představuje prezidentská návštěva obrovskou událost. Myslím, že s prezidentem povedeme odlehčenou debatu, a nebudeme řešit nějaká závažná témata," uvedl bezprostředně před příjezdem Miloše Zemana starosta.

„Jako dárky pro něj máme připraven speciální designový popelník se znakem naší vesnice, velké perníkové srdce, které upekly ženy z Hluzova, a také obrázek Hranické propasti," prozradil Jiří Andrýs.

Právě starosta se ujal úvodního slova při setkání s občany. K návštěvníkům promluvil krátce i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, který prezidenta doprovázel.

„Je zvykem že prezident při návštěvě našeho kraje navštěvuje obec, která se stala Vesnicí Olomouckého kraje. Proto jsme dnes v Černotíně, ze kterého právě vy, jeho občané, děláte tak dobré místo pro život," řekl hejtman.

VIDEO: Nástup prezidenta Zemana v Černotíně. Autor: DENÍK/David Král

Zdroj: DENÍK/David Král

Tisíce volných pracovních míst

Následně se již ujal slova prezident Miloš Zeman.

„Před svým příjezdem jsem si pochopitelně nastudoval informace o vaší obci. 786 obyvatel, rozpočet dvanáct milionů, rozpočtový přebytek tři miliony. Rozpočtového přebytku dosahuje Černotín již čtyři roky. Mohl by tak být vzorem pro hospodaření naší státní kasy," zmínil Miloš Zeman mimo jiné ve své úvodní řeči.

„Zaujalo mě také, že v Černotíně není jedno jediné volné pracovní místo. Naštěstí zde však nezaměstnanost není vysoká, větší Hranice jsou navíc nedaleko," vypíchl dále prezident.

Prezident Zeman v Černotíně na Hranicku

Fanoušek prezidenta Zemana v Černotíně. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Setkání s prezidentem na zdejším hřišti se zúčastnily stovky nejen místních občanů.

Mezi přítomnými se objevovali vesměs příznivci českého prezidenta.

Diskuze tak probíhala v poklidném duchu. První řady obsadili nejmenší děti a lidé s handicapem.

Jedno z hlavních témat veřejné debaty představovala otázka nezaměstnanosti a sociálního systému.

„Problémem není nedostatek pracovních míst. Jako problém vidím to, že je u nás spousta lidí, kteří pracovat nechtějí. Řešením je podle mého názoru snižování sociálních dávek a naopak zvyšování minimální mzdy. Toto pomyslné rozevírání nůžek, by mělo lidi k práci motivovat," řekl Miloš Zeman.

„Já bych jenom pana prezidenta doplnil, že v Olomouckém kraji je osm tisíc volných pracovních míst, která se nedaří obsadit, protože o ně není zájem," připojil se hejtman Jiří Rozbořil.

Prezident Zeman v Černotíně na Hranicku

Návštěva prezidentaZemana v Černotíně na Hranicku. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Zvýšit výdaje na armádu a policii

Přítomné zajímaly také otázky migrační krize a bezpečnostní situace v Evropě.

„Já bych se rád zeptal, jak dlouho si pan prezident myslí, že si ještě budeme moci žít tím současným evropským stylem života, který praktikujeme. Jak dlouho nám ještě bude umožněno žít bez pocitu každodenního strachu a nebezpečí," vznesl svůj dotaz jeden z přítomných, který sám sebe označil za voliče Miloše Zemana.

„Předpokládám, že narážíte na migrační krizi. Často slýchám, že není důvod se touto otázkou zabývat, když na našem území vlastně žádní uprchlíci nejsou. V tomto směru bych rád použil přirovnání. Před povodní nemá smysl varovat, až když je vaše město zatopené. Za bezpečnost se platí. Proto jsem pro zvyšování výdajů na armádu a policii," odpověděl prezident.

Obec Černotín zažila návštěvu oficiální prezidentskou návštěvu vůbec poprvé ve své historii.

Za minulého režimu se sice ve vesnici krátce zastavil tehdejší prezident Antonín Zápotocký, nejednalo se však o oficiální návštěvu.

Autor: David Král