VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Černotíně přišly za prezidentem stovky lidí. Teď jej čekají Hranice

Olomoucký kraj - Sledovali jsme první den návštěvy hlavy státu v Olomouckém kraji. Prezident Zeman míří hlavně do východní a jižní části kraje, od středy do pátku má na programu mimo jiné Hranice, Přerov, Kojetín, ale i Čechy pod Kosířem, kde zasadí strom.

18.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 18.5.2016
SDÍLEJ:

Prezident Zeman v Černotíně na Hranicku Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Prezident přijel do Olomouce už v úterý večer a ubytoval se v NH hotelu u Androva stadionu. Tam bude přespávat po celou dobu třídenní vizity regionu.

Kde prezident Zeman v Olomouci spí? Podívejte se

Třetí Zemanova návštěva ve funkci prezidenta v Olomouckém kraji oficiálně začala ve středu dopoledne u krajského úřadu v Olomouci.

Po soukromém setkání s hejtmanem Rozbořilem absolvovala hlava státu setkání se zástupci příspěvkových organizací a odborů Olomouckého kraje.

Prezident dostal od hejtmana Rozbořila darem vitrážový obraz Karla IV., od jehož narození uplynulo letos 700 let, výstavní set šachovnice a šachových figur a dárkový koš s potravinami včetně například lahvičky Jesenické bylinné.

Miloš Zeman na oplátku obdaroval prvního muže kraje elegantní soupravou kožené tašky, opasku a peněženky.

Po slavnostním obědě v olomouckém NH hotelu zamířila prezidentská kolona do přerovské firmy Meopta, kde se Miloš Zeman setkal s vedením společnosti a zaměstnanci.

Prezident na návštěvě Olomouckého kraje - Olomouc, 18. května 2016

Hejtman Jiří Rozbořil dostal od prezidenta koženou tašku, pásek a peněženku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hodinová diskuse ve vesnici roku

Závěrečný bod cestovního programu prvního dne návštěvy kraje čekal prezidenta odpoledne na Hranicku.

Před půl pátou odpoledne dorazila prezidentská kolona do Černotína, vesnice roku Olomouckého kraje 2015

Tam již čekali občané  na místním hřišti u obecního úřadu na veřejnou diskusi s prezidentem. Ta trvala skoro celou hodinu.

Miloš Zeman za příromnosti místního starosty Jiřího Andrýse blahopřál Černotínu k vyrovnanému rozpočtu a obsazeným obecním pracovním místům.

Podle prezidenta není v Česku problém s nedostatkem nabídek zaměstnání, ale s tím, že lidé nechtějí příliš pracovat.

„Pomohlo by zvýšení minimální mzdy a naopak snížení životního minima a sociálních dávek obecně," nechal se slyšet prezident.

Mezi několika stovkami přítomných lidí byli především Zemanovi sympatizanti.

Pod rozloučení s Černotínem vyrazil vrcholný český státník zpátky do Olomouce, kde jej čeká večeře s osobnostni kraje, zástupci integrovaného záchranného systému a veterány.

Prezident Zeman v Černotíně na Hranicku

Setkání s prezidentem v Černotíně na Hranicku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Ve čtvrtek Hranice a Libavá

Čtvrteční program zahájí prezident návštěvou Střední průmyslové školy Hranice, kde se sejde s vedením, ale hlavně se studenty.

Už v Olomouci Zeman zmínil, že se na setkání těší, a to v souvislosti s tím, že Olomoucký kraj brzdí v hospodářském rozvoji nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Nato zamíří na hranické náměstí, kde je naplánováno setkání s občany.

Velkou událostí bude prezidentská návštěva pro obyvatele nejmladších obcí Olomouckého kraje, které se 1. ledna vyčlenily z vojenského újezdu Libavá.

Na odpoledne je připravena diskuse s obyvateli před Posádkovým domem armády ve Městě Libavá.

Poslední den prezidentské návštěvy, pátek, začne v Olomouci-Chomoutově ve společnosti ABO valve Olomouc, odkud se Miloš Zeman vydá do Kojetína.

I tam budou mít lidé možnost položit prezidentovi otázku nebo jen okomentovat jeho dosavadní angažmá na Hradě.

Posledním bodem na mapě Olomouckého kraje, kam směruje v pořadí třetí prezidentova návštěva regionu budou Čechy pod Kosířem. V zámeckém parku vysadí památný strom.

Prezident Zeman na návštěvě v přerovské Meoptě

Prezident Zeman v přerovské Meoptě. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Setkání s hejtmanem a pak Meopta

Do areálu přerovské firmy Meopta dorazil prezident po půl třetí odpoledne.

Před budou společnosti očekávala Miloše Zemana například Irena Mašková z Přerova: „Jsem ráda, že si na Přerov vzpomněl, do Prahy totiž nejezdím. Chtěla jsem ho vidět naživo. Pro Přerov je to velká událost."

Devětasedmdesátiletý Ladislav Spáčil se přišel podívat na Miloše Zemana, protože ho zajímají jeho názory.

„Viděl jsem ho před lety v městském domě. O prezidentovi mě zajímá úplně všechno. Mluví přímo, co si myslí, to řekne," nechal se slyšet penzista před Meoptou, kam hlava státu dorazila krátce po 14.30.

Po přivítání vedením podniku zamířil do salonku jídelny.

Prezident Zeman na návštěvě v přerovské Meoptě

Setkání Miloše Zemana se zaměstnanci přerovské Meopty. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Z Přerova s lepším pohledem na svět 

Prezident strávil delší čas debatou s managementem za zavřenými dveřmi.

Mluvil mimo jiné s majitelem společnosti Paulem Rausnitzem, kterému před třemi lety při příležitosti oslav 28. října udělil medaili Za zásluhy.

Na pozdější besedě se zaměstnanci Meopty v jídelně vyzdvihl Miloš Zeman význam firmy jako jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu.

V té souvislosti zmínil nutnost podpory rozvoje technických oborů a to zejména na odborně zaměřených skolách a učilištích.

Miloš Zeman se na své návštěvě Meopty zmínil o tom, že technicky vzdělaní lidé dnes patří k nejžádanějším, a proto by i firmy měly investovat do vzdělání svých budoucích pracovníků.

„Technicky vzdělaným lidem rvou zaměstnavatelé ruce. Není ale dobré se chlubit jen čísly ekonomického růstu. Baťa vždycky říkal, že nechce nazývat své zaměstnance zaměstnanci, ale spolupracovníky. Jsem velmi rád, že jsem v podniku, který staví díky Paulu Rausnitzovi na baťovských tradicích, protože si uvědomuje nejcennější kapitál každého podniku - a tím nejsou budovy, nejsou stroje, ale jsou to lidé, kteří v tomto podniku pracují," řekl Miloš Zeman.

Z přerovského podniku si hlava státu odvezla tři dary.

Dalekohled s laserovým dálkoměrem, obraz malíře Slívy, který má představovat vizi lepšího pohledu na svět a potom také stotisícový šek pro Nadační fond jeho manželky Ivany Zemanové.

Ten pomáhá ohroženým dětem, seniorům a lidem v nouzi. Částku darovaly společně Meopta s firmou Precioza.

VIDEO: Prezident Zeman dostal v Olomouci od hejtmana Rozbořila obraz a šachy. Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

Prezident pomůže přísunu zahraničních investic

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil je podle prezidenta Miloše Zemana jeden z největších problémů olomouckého rozvoje.

Zmínil také nízké mzdy zaostávající za průměrem České republiky.

Při středečním setkání s krajskými zastupiteli v Olomouci přislíbil, že se pokusí do regionu nasměrovat zahraniční investice.

„Vašim problémem už není nezaměstnanost, i když je nad průměrem republiky, ale už není hrozivá, problémem je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil," sdělil Miloš Zeman.

Připomněl rovněž nízké mzdy, kdy region zaostává v porovnání s ostatními kraji za průměrem téměř o 4 tisíce korun.

„Samozřejmě je náš společných zájem, aby se růst průměrné mzdy zvýšil, a to nejen ve veřejném sektoru, ale zejména v podnikatelském sektoru," uvedl prezident.

Miloš Zeman ocenil přípravy nové průmyslové zóny v Bochoři na Přerovsku.

„Je dobré, když v Bochoři vznikne nová průmyslová zóna. Budu se snažit, aby některé zahraniční investice byly směrovány právě do Olomouckého kraje," sdělil.

Před Rozbořilem prezident vyzdvihl presumpci neviny

Presumpce neviny by měla platit pro občany, ale také pro politiky.

Před stíhaným olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem to prohlásil v Olomouci prezident Miloš Zeman, který ve středu zahájil pracovní návštěvu Olomouckého kraje.

„Byl jsem ochoten diskutovat o presumpci viny u politiků. Víte, co mě z toho vyléčilo? Případ budišovského údajného dotačního podvodu, kde Věra Jourová, nynější eurokomisařka, byla ve vyšetřovací vazbě, a pak se ukázalo, že všechno je přesně naopak," sdělil během setkání se zastupiteli Olomouckého kraje.

Prezident na návštěvě Olomouckého kraje - Olomouc, 18. května 2016

Návštěva prezidenta v Olomouckém kraji - Olomouc, 18. května 2016. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Od té doby jsem přestal věřit v presumpci viny a zastávám naopak názor, že všem občanům, včetně politiků, se má měřit stejným metrem," dodal prezident.

Připomněl také kauzu Jany Nagyové a její výsledek v podobě nezdaněných kabelek.

„Myslím, že to není příliš velký výsledek, příliš dlouhého vyšetřování, které provázela neuvěřitelná mediální kampaň," uvedl Miloš Zeman.

Olomoucký hejtman je stíhán v korupční kauze Vidkun. Tu ovšem prezident přímo nejmenoval…VÍCE KE KAUZE

Prezidentův příjezd do Olomouce

Po půl jedenáctě dorazil prezident Miloš Zeman se svým doprovodem k budově Krajského úřadu v Olomouci.

Po soukromém setkání s hejtmanem Jiřím Rozbořilem debatoval s dalšími představiteli kraje, zastupiteli a starosty.

Na prezidenta čekaly při příjezdu hodnotné dary.

Vitrážový obraz Karla IV., od jehož narození uplynulo letos 700 let, výstavní set šachovnice a šachových figur a dárkový koš s potravinami včetně například lahvičky Jesenické bylinné.

Miloš Zeman na oplátku obdaroval hejtmana Rozbořila elegantní soupravou kožené tašky, opasku a peněženky.

Čekání na prezidenta

V deset hodin před budovou krajského úřadu v Olomouci vyhlíželo příjezd prezidenta Miloše Zemana několik jeho příznivců.

„Pana Zemana jsem si všimla už před pětadvaceti lety. Od té doby beru jeho názory a líbí se mi jeho humor," prozradila paní Jarmila, proč přišla hlavu státu pozdravit. 

Vlajka v podobě trenýrek. Reminiscence na incident na Pražském Hradě…

Před Krajským úřadem v Olomouci čekala i dáma s trenýrkovou vlajou. Jde o reminiscenci na incident na Pražském Hradě… Loni v říjnu performeři ze skupiny Ztohoven vyvěsili na Pražském hradě velké červené trenýrky – místo vlajky prezidenta republiky… Foto: DENÍK/Daniela Tauberová


Před příjezdem prezidenta Miloše Zemana do Olomouce - Bezpečnostní složky jsou v pohotovosti

Před příjezdem prezidenta Miloše Zemana do Olomouce - Bezpečnostní složky jsou v pohotovosti. Foto: DENÍK/Daniela Tauberová

Program prezidentské návštěvy 

čtvrtek

Ve čtvrtek dopoledne má Miloš Zeman na programu návštěvu Střední průmyslové školy v Hranicích, po zastávce na hranické radnici se pak od 12:30 prezident na Masarykově náměstí setká s občany.

Po obědě v hranické restauraci Stará střelnice se hlava státu přesune na Libavou, kde je od 16:25 na programu setkání s občany před Posádkovým domem armády v Městě Libavá.

pátek

Páteční dopoledne Miloš Zeman stráví ve firmě ABO valve Olomouc v olomoucké městké části Chomoutov. 

Před polednem přejede do Kojetína, kde se od 12:20 na náměstí setká s veřejností.

Poté zamíří do Čech pod Kosířem, po půl druhé odpoledne v tamním zámeckém parku vysadí památný strom.

Kolem 16. hodiny prezident Zeman svou třetí návštěvu Olomouckého kraje ukončí

Autor: Daniela Tauberová, Petra Poláková-Uvírová

Nahravá se anketa
18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 080 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník/ce v sociálních službách - přímá obslužná péče. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18080 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadavky:, trestní rejstřík bez záznamu; znalost práce na PC; organizační a komunikační schopnosti, smysl pro týmovou práci, sociální cítění, časová flexibilita, samostatnost, spolehlivost a pečlivost, , Nabízíme:, 30 dní dovolené, po zapracování navýšení platu dle pracovního výkonu, odměny dle pracovního výkonu, podnikové stravování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: centrum@dominikakokory.cz. Pracoviště: Centrum dominika kokory, příspěvková organizace, 751 05 Kokory. Informace: Michaela Trubačová, +420 581 292 615. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 11 175 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11175 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Jedná se o kovovýrobu, svařování konstrukcí, čtení výkresové dokumentace., , Zájemci se mohou hlásit u pana Pflegera:, - zasláním životopisu (CV) na email: pflegerrides@centrum.cz;, - telefonicky (9,00 - 14,00 hod.) na čísle 608 148 484 nebo 608 755 771;, - osobně na adrese místa výkonu práce., , Místo výkonu práce: Bochoř 10, 750 02 Přerov. Pracoviště: Pfleger rides s.r.o., 750 02 Přerov 2. Informace: Vilém Pfleger, +420 608 148 484. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 20 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, Vzdělání : sociální obor, Pedagogika - pedagogický obor, Sociální pedagogika. Praxe v sociální oblasti vítána. , , Žádost o pracovní místo a životopisy doručit níže uvedenými způsoby na Sdružení MOST K ŽIVOTU, z.s., nejpozději do 10.12.2018, - zasláním na e-mail: mostkzivotu@volny.cz;, - osobně na adresu: Sdružení Most k životu, z.s., Bohuslava Němce č.p. 2811/4, 750 02 Přerov , , Pozn.: Výběrové řízení proběhne dne 17.12.2018 v 9,00 hod ve Sdružení MOST K ŽIVOTU, z.s., Bohuslava Němce 4, Přerov 750 02; telefonický kontakt (07,00 - 12,00hod.) na čísle 581 207 238 - Mgr. Dagmar Plšková. Pracoviště: Sdružení most k životu, z.s., Bohuslava Němce, č.p. 2811, 750 02 Přerov 2. Informace: Dagmar Plšková, +420 581 207 238. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 25 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor výroby vzduchotechnického potrubí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Provádějí výrobních operací při výrobě vzduchotechnického potrubí; Jedná se o čistou práci v lehké kovovýrobě; Kontrola kvality výrobků; Pravidelná kontrola výrobní linky; Udržování čistoty na pracovišti v hale, , Požadujeme: , Vyučení nejlépe v oboru klempíř, není však podmínkou; Orientace v technické dokumentaci; Manuální zručnost; Pečlivost, zodpovědnost; Znalost práce na PC - word, excel, , Nabízíme:, Zázemí české stabilní společnosti; odměny, firemní akce a vánoční dárky; dobrou dopravní dostupnost , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kristyna.moravkova@globalclima.cz. Pracoviště: Global clima s.r.o. - pracoviště hranice, Družstevní, č.p. 2169, 753 01 Hranice 1. Informace: Kristýna Morávková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na 302. kilometru dálnice D1 u Lipníku nad Bečvou
4

Ocelová tyč na D1 u Lipníka zdemolovala auto. Neviděli jste to?

Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Hranická v Lipníku a ZŠ Brodek u Přerova

Vyberte otázky, na které hejtman odpoví

/ANKETA/ Olomoucký kraj - Několik posledních dnů zbývá do tradiční akce nazvané Setkání s hejtmanem, kterou každoročně pořádá Deník.

Neřeš, Jasno, Kowall Company. Těšte se na jejich koncert v Zámeckém klubu

Předposlední listopadový pátek opanují Zámecký klub v Hranicích kapely, které se zde můžou opřít o nadstandardní fanouškovskou základnu. Jsou zde totiž doma, potažmo skoro doma.

Rozhodněte, komu hejtman pošle až 300 000

ANKETA UVNITŘ / Až tři sta tisíc korun poputuje na dobročinné účely. Kam? O tom můžete poprvé v historii rozhodnou vy, čtenáři našeho Deníku. Stačí hlasovat v anketě, kterou najdete u tohoto článku.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT