Politology tento výsledek nijak nepřekvapil. V prvním kole prezidentských voleb na Přerovsku zvítězil na celé čáře horký favorit sázkařů Andrej Babiš, který se v tomto regionu těší tradičně velké podpoře. Získal zde rekordních 43 procent. Druhý favorizovaný soupeř Petr Pavel pouze 26 procent.

Třetí skončila Danuše Nerudová se ziskem 13%, čtvrtý byl Pavel Fischer (6,8%) a pátý Jaroslav Bašta (5,9%). U voličů naopak zcela propadli Marek Hilšer, Tomáš Zima i Karel Diviš, kteří se utápěli hluboko pod hranicí pěti procent.

Přerov volí Andreje, Hranice méně

Bývalý premiér a šéf hnutí ANO bodoval v Přerově, kde měl výrazný náskok před soupeři. Svůj hlas mu v bývalém okresním městě vhodilo 43,61% a rivala generála Petra Pavla, který získal 27,92%, porazil s velkým náskokem.

Třetí místo patří v Přerově Danuši Nerudové, která přesvědčila 12 procent voličů. Čtvrtý skončil Jaroslav Bašta se ziskem 6,34%, pátý Pavel Fischer má 5,74%.

V Hranicích se stejně jako před pěti lety při volbě prezidenta Miloše Zemana lidé vůči jasnému favoritovi vymezili. Náskok Andreje Babiše zde nebyl tak přesvědčivý jako v Přerově a získal pouze 38,65%.

Druhý Petr Pavel oslovil 30,15% lidí, třetí skončila Danuše Nerudová se 13,34%. Čtvrtý nejúspěšnější byl v Hranicích Pavel Fischer se 7,47%. Pátý Jaroslav Bašta získal podporu 5,71% voličů.

Lipník nad Bečvou se stal v prvním kole prezidentských voleb podobně jako Přerov baštou Andreje Babiše a svůj hlas mu zde vhodilo 43,2% voličů. Jeho největší soupeř Petr Pavel získal na svou stranu 26,71% oprávněných voličů, třetí Danuše Nerudová pak 14,10%. Čtvrtý skončil Pavel Fischer (6%), pátý Jaroslav Bašta (5,33%).

Lidé v Kojetíně, kde měl v minulosti vždy velkou podporu prezident Miloš Zeman, se výrazně přiklonili k Andreji Babišovi. Kdyby o novém prezidentovi rozhodovali jen obyvatelé tohoto města, měl by možná šanci uspět v prvním kole - podpořilo ho totiž rekordních 49,83%. Jeho soupeř Petr Pavel získal pouze 23,41%, třetí Danuše Nerudová 12,34%. V Kojetíně oslovil voliče i Jaroslav Bašta, který skončil čtvrtý se ziskem 5,93%. Až pátý byl Pavel Fischer se 4,61%.

Stejně drtivé bylo vítězství Andreje Babiše i v Tovačově, kde ho podpořilo 46,21% voličů. Druhý Petr Pavel dosáhl na 25,49%, třetí Danuše Nerudová získala 10,81%. Na čtvrtém místě skončil Pavel Fischer se 6,12%, pátý nejlepší výsledek měl Jaroslav Bašta (5,59%).

Politolog: Voliči vsadili na jistotu

„Výsledek prvního kola prezidentských voleb v Olomouckém a Moravskoslezském kraji není překvapením, protože oba tyto kraje byly vždy v součtu hlasů pro levici, a to kolem padesáti procent. Překvapením je spíše fakt, že kandidát SPD Jaroslav Bašta zde zcela propadl a jeho hlasy si vzal pravděpodobně právě Andrej Babiš,“ hodnotí politolog Pavel Šaradín.

Podle jeho názoru měli lidé jasno už před volbami.

„Bylo zřejmé, že Petr Pavel stále posiluje a Danuše Nerudová klesá. Ti, kteří nechtěli, aby vyhrál Andrej Babiš, se raději přiklonili na stranu Petra Pavla - mnozí z obavy, aby Andrej Babiš nevyhrál už v prvním kole. U spektra voličů to tedy byla jakási volba proti Andreji Babišovi, na což doplatili třeba Pavel Fischer nebo Marek Hilšer. Lidé šli místo nich raději za Petrem Pavlem a vsadili tak na jistotu,“ konstatoval Pavel Šaradín.

Kraj ovládl Babiš, krajské město Pavel

Po sečtení téměř 100% okrsků v Olomouckém kraji dalo Andreji Babišovi hlas téměř 40% voličů. Druhý Petr Pavel nasbíral necelých 30%  a třetí Danuše Nerudová necelých 14%.

Mezi jednotlivými částmi kraje se Andreji Babišovi nejvíce daří na Jesenicku (46%) a Přerovsku (43%).

V krajském městě Olomouci vede Petr Pavel se 39%, Babiš na něj zde ztrácel zhruba osm procent.

V prezidentských volbách před pěti lety ovládl v Olomouckém kraji první kolo Miloš Zeman se 45%, druhý Jiří Drahoš zde nasbíral 23% a třetí Pavel Fischer 10%.

V historicky prvních přímých volbách prezidenta v roce 2013 vyhrál první kolo v kraji Miloš Zeman s 27%, druhý skončil Jan Fischer se 18% a třetí Karel Schwarzenberg se 17%.