V pátek 13. ledna jsou volební místnosti otevřené v době od 14 do 22 hodin, v sobotu 14. ledna pak od 8 do 14 hodin. Termín pro druhé kolo voleb je 27. a 28. leden.

Kandidátů je celkem osm - jedinou ženskou zástupkyní je Danuše Nerudová, o Hrad dále bojují Andrej Babiš, Petr Pavel, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Tomáš Zima a Karel Diviš.

Minule dominoval Zeman

První kolo prezidentských voleb v okrese Přerov vyhrál před pěti lety v roce 2018 Miloš Zeman, který získal celkem 48,60 % voličů.

Jeho protikandidáta Jiřího Drahoše podpořilo 20,81 % hlasů, třetí skončil Pavel Fischer s 9,59 %, čtvrtý Marek Hilšer a pátý byl Michal Horáček se 6,84 %. Ostatní kandidáti se nad pět procent nedostali.

Druhé kolo bylo na Přerovsku už zcela ve znamení triumfu Miloše Zemana, který zde získal rekordních 63,17 %. Jeho protikandidáta Jiřího Drahoše podpořilo ve druhém kole jen 36,82 % hlasů.

O volby měli lidé na Přerovsku velký zájem - účast v prvním kole byla 60,13 %, ve druhém dokonce 65,87 %.

Příklon k Babišovi a Baštovi?

Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby i ve městech na Přerovsku - v Přerově, Hranicích, Lipníku nad Bečvou, Kojetíně i Tovačově. Jasným favoritem byl v Kojetíně, Lipníku a Tovačově. V Kojetíně získal 65,93 %, v Lipníku nad Bečvou Zemana podpořilo 63 % a v Tovačově měl 63,24 %. Na šedesát procent nedosáhl Miloš Zeman jen v Hranicích, kde ho podpořilo 58,59 % voličů a druhý Jiří Drahoš měl obstojných 41,40 %.

Kam by se podle odhadu politologů mohly přelít hlasy Zemanových voličů?

„Přerov je specifický tím, že je zde velký zaměstnavatel - chemička Precheza, takže tam by se mohly udržet Zemanovy hlasy Andreji Babišovi. Část jich ale zůstane u nevoličů a dá se očekávat i příklon k Jaroslavu Baštovi. Bude tam i volný rozptyl hlasů lidí, kteří mají negativní zkušenost s Andrejem Babišem a mají rádi Miloše Zemana - tyto hlasy by se mohly rozptýlit mezi ostatní kandidáty,“ odhaduje politolog Pavel Šaradín.