Jenže v souvislosti s tím i letos, stejně jako v předchozích letech, lékaři upozorňují a varují před rizikemsportovních úrazu. Lékaři se totiž ve svých ordinacích setkávají s velkým množstvím pacientů, kteří utrpěli úraz po pádu na kole nebo na kolečkových bruslích.

„Zkušenosti s ošetřením velkého množství pacientů, které ošetřujeme, mě stále více utvrzují v tom, že by některým, často zbytečným úrazům šlo zabránit,“ říká přerovský chirurg Petr Hasala.

Podle jeho slov by stačilo, aby lidé více dbali na prevenci a používali ochranné bezpečnostní pomůcky, jako jsou přilby, chrániče, rukavice, brýle a sportovní oděv.

„Bohužel je stále velké procento těch, kteří po nákupu jízdního kola či bruslí na pořízení těchto ochranných pomůcek zapomínají, nebo na jejich nákupu šetří,“ tvrdí lékař přerovské nemocnice.

Proto se lékaři chirurgické ambulance často setkávají se zlomeninami, ke kterým by v případě použití chráničů ani nemuselo dojít.

„Denní praxí je ošetření zlomenin vřetenní kosti či zlomeniny loketní kosti z inline bruslení. Výjimkou nejsou ani úrazy hlavy při pádu z jízdního kola. Často dochází také ke zranění kolen, kyčlí a dalších kloubů, ale i úrazům měkkých tkání,“ upřesnil Petr Hasala.

Podle jeho slov v letošním roce už lékaři přerovské nemocnice ošetřovali desítky velmi závažných úrazů. Přitom léčba těchto zranění často trvá až několik měsíců, a to i v mladém věku pacientů a může končit i trvalými následky.

Letos už došlo také k jednomu smrtelnému zranění po úrazu hlavy. „Z praxe máme ověřeno, že pacient vybaven ochrannými pomůckami často utrpí pouze pohmožděniny a nikoliv závažnější úraz,“ dodal Petr Hasala.

Ten proto na závěr radí: „Neváhejte investovat do koupě bezpečnostních pomůcek při sportu. Jejich pořízení se určitě vyplatí.“