Hned v pondělí na ně čekalo sypání mandal. Jde o speciální techniku, kdy se postupně sype barevný písek na předem dané šablony.

Tom Chalánek si vybral jako předlohu vrtulník.

„Má to hezčí než já. Nejdřív jsem měla zebru, ale nešlo mi to vyloupnout, tak teď zkouším žirafu," komentovala práci svého bratra Tomáše Tereza Chalánková.

Sourozenci na otázku, co mají v tomto týdnu všechno v plánu, odpověděli, že půjdou do aragonitových jeskyní.

„Já se tam moc těším, protože jsem tam ještě nikdy nebyl, ale Terka už jo. Vůbec nevím, co mě tam čeká," pověděl chlapec.

Jeho kamarád Tomáš Rozsíval mu to vysvětlil. „Jsou tam takové sochy skřítků, ale nejsou vytesané, ty udělá voda. Já už jsem v jeskyních byl a bylo to tam moc hezký," řekl Tomáš Rozsíval.

Sypání mandal dokáže děti zaujmout, zklidnit a navíc je to doopravdy baví.

„Stalo se mi, že si po hodině práce přišla pro své děti jejich maminka a nevěřila svým očím, když zjistila, že její potomci u toho vydrželi celou hodinu," smála se spoluautorka písečných mandal Hana Vítková, která se této činnosti věnuje už druhým rokem.

O něco méně dětí než loni

V příměstském táboře si tento týden pedagožky volného času připravily pro své svěřence hry v tělocvičně, výlety, plavání v bazénu nebo lesní pedagogiku.

„Lesnická škola si ji pro nás naplánovala na valšovických jezírkách. Když by nevyšlo počasí, tak máme slíbenou návštěvu školy," uvedla jedna z učitelek Petra Grajcárová.

Letos se táboru účastní jedenáct dětí ve věku od sedmi do deseti let. Je to o něco méně než loni.

„Většina rodičů si na jarní prázdniny vezme dovolenou a odjede pryč. Tato skupinka je moc hodná," pochválila omladinu Petra Grajcárová.