Nahrává jim totiž skutečnost, že i když už ztrácejí šanci na vyšší rodičovský příspěvek ve výši 7 600 korun, mají za určitých okolností nárok na příspěvek ve výši 3 800 korun.

Podle většiny maminek na Přerovsku, které začaly chodit do práce, ale tyto peníze pouze pokryjí náklady na hlídání.

„Začala jsem po třech letech doma chodit do práce. Abych ale nepřišla o nárok na rodičovský příspěvek, musíme zajistit hlídání pro svou dceru. V mateřské školce totiž nemůže být déle než čtyři hodiny,“ uvedla Šárka Hrubá z obce na Přerovsku.

Podle jejích slov sice rodina moc neušetří, protože veškeré peníze z rodičovského příspěvku okamžitě investuje do paní na hlídání, ale alespoň může chodit do práce.

„Někdo to řeší s pomocí babičky, která vyzvedává dítě ze školky hned po obědě. My ale žádnou babičku nemáme, takže si platímehlídání,“ dodává Hrubá.

Podle vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Přerově Zuzany Schindlerové si mohou maminky po třech letech na mateřské vybrat dvě varianty

„Buď dají dítě do školky jen na čtyři hodiny, nebo na pět dní v měsíci. V obou těchto případech o rodičovský příspěvek nepřijdou,“ podotkla.

Pokud má dítě méně než tři roky, musí ale školku navštěvovat pouze pět dní v měsíci, jinak o peníze přijde. „Když jsem letos žádala o rodičovský příspěvek, musela jsem mít zároveň potvrzení ze školky, že ji má dcera navštěvuje pouze čtyři hodiny denně,“ popsala proceduru matka čtyřleté holčičky.

Maminky, které na mateřskou nově nastupují, si mohou vybírat za tří variant: dvouletou, tříletou a čtyřletou. Nejméně volí maminky dvouletou mateřskou, nejčastěji se ženy rozhodují pro tříletou délku mateřské.

JAK PŘEŽÍT REFORMU? SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE ZDE:

Co si myslíte o šetření na pohřeb?

Pohřby jsou dražší, lidé se na nich ale nesnaží ušetřit

Pár z Přerova: Vzali se kvůli společnému zdanění

Přerovsko: ceny nemovitostí neustále rostou

Mnozí se zlobí, že daňový zákon nahrává bohatým

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika