Žádné z přírodních koupališť na Přerovsku totiž nespadá mezi takzvané koupací oblasti, které Krajská hygienická stanice v Olomouci pravidelně kontroluje.

Vytipovaná přírodní koupaliště jsou ministerstvem zdravotnictví zařazena na seznam koupacích oblastí a jakost vody se v nich pravidelně sleduje.

Krajská hygienická stanice v Olomouci (KHS) provádí kontroly jednou za čtrnáct dní a v případě zhoršení kvality vody dokonce jednou týdně.

Při nevyhovující kvalitě vody může hygiena koupání ve znečištěných areálech zakázat.

„Provádíme pouze pravidelné odběry vzorků ze sedmi sezonních koupališť na Přerovsku, a ty prokázaly, že je v nich kvalita vody vyhovující,“ shrnula Jarmila Lindnerová z přerovského pracoviště KHS v Olomouci.

Hustopeče: sinice se letos moc nemnoží

Přerovsko ale podle ní nemá žádnou koupací oblast, která by podléhala kontrolám. Ještě před několika lety se prověřovalo jako jediné jezero v Hustopečích.

„Až do předloňska zjišťovala kvalitu vody v jezeře, určeném ke koupání, Krajská hygienická stanice. Rozhodnutím ministerstva zdravotnictví bylo ale vyňato z pravidelného kontrolování,“ uvedl tajemník městyse Hustopeče nad Bečvou Václav Vomáčka.

Přírodní jezero neprovozuje městys a koupání v něm je pouze na vlastní nebezpečí.

„Co se týče kvality vody, je to stejné jako v okolí. Když jsou sinice v okolí, jsou i tady, a když je v okolí čistá voda, je i tady čisto. Tento způsob léta je ale dobrý, protože se sinice tolik nemnoží,“ poznamenal.

Na Jadranu udělala rozbor obec

Mnozí starostové obcí zjišťují kvalitu vody v přírodních koupalištích sami.

„Na Osecký Jadran je vstup na vlastní nebezpečí, takže obec nic nenutí k tomu, aby tyto rozbory prováděla. Přesto jsem nechal udělat na začátku sezony analýzu kvality vody, která nezjistila nic závadného. Zajímala nás hlavně přítomnost sinic, a ta nebyla zjištěna,“ shrnul starosta Oseku nad Bečvou Martin Engl.

Někde se pouštějí do čištění přírodních areálů i dobrovolní hasiči – například ve výkleckém lomu.

„Děláme to i s potápěči, kteří čistí dno a vodu. Starosta vždycky domluví akci a kontejner a vyčistí se i okolí,“ řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů ve Výklekách Zdeněk Veverka.

Laguna: koupání není doporučené ani zakázané

V horkých letních dnech, kterých je letos poskrovnu, se chodí Přerované zchladit na přírodní koupaliště Laguna. Ta musela být v minulosti zbavena nánosů bahna a objevily se zde i sinice.

„Koupání tu není doporučené, ale nikomu ho nemůžeme zakázat. Odběry vzorků prováděl v minulosti odbor majetku, povinné to ale není,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Kvalitu vody na Donbasu v Tovačově pravidelně zjišťuje společnost Vodovody a kanalizace. Jedno z jezer je totiž zároveň zdrojem pitné vody.

„Na jezeře Tovačov III u Annína, které je zásobárnou pitné vody, nemáme povinnost dělat rozbory, nicméně je jednou za rok děláme. Kvalita vody se postupně zhoršuje, i když je pořád dobrá,“ shrnul ředitel přerovské společnosti VaK Miroslav Dundálek.

Podle něj se pravidelně odebírají vzorky také z obou dalších jezer – Tovačov I Sever a Troubeckého jezera. Na ochranu zdrojů pitné vody se zaměřuje během svých akcí i policie. Ta může potrestat hříšníky, kteří se ve vodě koupou, pokutami.

„Na Přerovsku jsme prováděli v červnu a v červenci tři akce, jež se mimo jiné zaměřily i na kontrolu koupání v prostoru vodárenského zdroje a nepovoleného vstupu do ochranného pásma,“ uzavřela přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Petra Poláková-Uvírová, Barbora Hanousková