Letní osvěžení uprostřed přírody s sebou přináší mnohá rizika. Nebezpečné mohou být pro zdraví člověka například sinice, ale i neznalost terénu, které může lehce skončit utonutím.

Se sinicemi se v některých letech potýkala například štěrkopísková jezera v Hustopečích nad Bečvou a proto tam hygienici koupání zakazovali. Od letošního roku už ale mezi lokality se sledovanou vodou nepatří, protože byla z příslušné hygienické vyhlášky vyňata.

Velmi oblíbené je hlavně mezi mládeží skákání do vody z hranického jezu. Kdo se chce okoupat bez adrenalinu, volí raději klidnější místa na březích Bečvy.

Poměrně často jsou vidět lidé v plavkách u lávky pro pěší v Teplicích nad Bečvou nebo o pár metrů dál proti proudu – za Ústeckým mostem.

„Je to zadarmo a dětem tady nehrozí, že by se utopily, když je máme na očích,“ řekl Deníku mladý muž, který se ve čtvrtek se svou rodinou osvěžoval v Bečvě poblíž lázní.

Milovníci dobrodružství a hloubek se chodí s oblibou koupat do zatopených lomů, navzdory cedulkám, které jim tam v některých případech vstupovat zakazují. Stále populární je na Hranicku například lom v Opatovicích, už méně navštěvovaný pak v Olšovci.

Oblíbenou variantou přírodního koupání je v Hranicích řeka Bečva

Podle informací ministerstva zdravotnictví (MZ) se dá očekávat v místech, které postihla povodeň, zhoršená kvalita vody.

„Je tam zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a proto se z preventivních důvodů nedoporučuje v těchto lokalitách koupat,“ uvádí se na webových stránkách MZ.

Přírodní koupaliště jsou však potenciálně nebezpečná i mimo povodňové roky. Při vysokých teplotách se mohou na vodě, kterou nikdo neošetřuje, objevit sinice, které tam vytvářejí drobné mikroorganismy.

Některé z nich stoupají k hladině a hromadí se na ní v podobě zelené kaše. Pokaždé ale nemusí být jejich přítomnost patrná.

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie v podobě vyrážek, zarudlých očí nebo rýmy. Při polknutí nakažené vody hrozí lidem nejčastěji střevní a žaludeční problémy.

„Dalšími projevy mohou být různá horečnatá onemocnění a záněty uší nebo očí. Viry, bakterie či prvoci vstupují do těla i s malým množstvím vody,“ varuje na internetu ministerstvo zdravotnictví.