Odstavené železniční vagony, opuštěné drážní budovy, ale i kanály nebo toalety na vlakovém nádraží v Přerově jsou pro místní pobudy novou nepsanou adresou.

Policisté přitom stále nemají v ruce legislativní páky v podobě městské vyhlášky, která by jejich pohyb ve vytipovaných lokalitách omezovala.

„Pro Přerov představují bezdomovci celoroční problém, který s nastupujícím ochlazením ještě více nabírá na intenzitě,“ přiblížil vedoucí obvodního oddělení přerovské policie Josef Gybas. Bezdomovci podle jeho slov s oblibou přespávají v opuštěných drážních budovách, odstavených vagonech nebo ve vestibulu na vlakovém nádraží.

Lidé bez přístřeší přitom za takový nocleh mohou někdy zaplatit i životem. Loni zemřel v hospodářské budově na nádraží v Přerově jeden z bezdomovců a alarmující je i nedávný případ z Olomouce. Pětatřicetiletého muže, který si ustlal v popelnici, slisoval popelářský vůz a hasiči ho museli s těžkými zraněními vyprošťovat z vozu.

Policisté podle svých slov doufají, že se letos v Přerově nebude opakovat situace jako v loňském roce. Bezdomovci v zimě okupovali toalety v supermarketech a zabydleli se i na zdejším vlakovém nádraží, kde si jednou rozdělali oheň na toaletách.

Policie proto spolu se zástupci Českých drah a strážníky podala podnět na magistrát a požadovala, aby město přijalo novou obecně závaznou vyhlášku. Ta by omezila pohyb problémových osob v lokalitě u nádraží a zakázala pití alkoholu na veřejnosti. „Chtěli jsme tuto věc otevřít na jednání zastupitelstva, ale řekli nám, že si město vyhlášku připraví samo,“ řekl opoziční zastupitel ze strany Společně pro Přerov Richard Šlechta.

„Městská rada se touto otázkou dosud nezabývala,“ shrnul aktuální situaci také mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle šéfa obvodního oddělení přerovské policie Gybase je přitom situace u nádraží neúnosná a v lokalitě se vyskytuje několik „stálých zákazníků“.

„Trend je ale nyní takový, že bezdomovci spíše pendlují mezi několika městy. Pokud jsou vykázáni z Přerova nebo z Hranic, brzy se objeví třeba na nádraží v Olomouci nebo v jiných městech. U nás se často zdržují lidé bez přístřeší z Ostravy,“ popsal Gybas.

Úspěchem prý je, že se už podařilo zabránit přespávání bezdomovců v kanálech v Kojetínské ulici. „V Kojetínské ulici, kde byla situace nejhorší, jsou už kanálové vpusti zakryté tak, aby se dovnitř nedostali,“ shrnul Gybas. V Přerově je ale takových problémových lokalit více. „Jedna skupinka se pohybuje v okolí Základní umělecké školy B. Kozánka na třídě 17. listopadu, další na takzvané Pionýrské louce u parku Michalov. Bezdomovci se zabydleli i v ulici Pod hvězdárnou,“ vyjmenoval některé oblíbené destinace pobudů zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Strážníci se snaží bezdomovce z města různými způsoby vystrnadit a uspořádali už kvůli tomu několik akcí. „Smyslem takzvané akce Metla bylo vytlačit bezdomovce z centra. Vhazovali jsme také lidem do schránek informační letáky, aby si zabezpečili vchodové dveře a zabránili tak nezvaným návštěvám,“ uzavřel Komínek.