V Lučicích u Bělotína vyplavila voda jednu domácnost. Přišla z pole. Přímo v Bělotíně se voda z polí nahrnula do jedné tamní firmy a stejně tak potrápila i občany z části Záhumení.

„Během posledních čtrnácti dnů jsme byli vytopeni už třikrát,“ konstatoval majitel vyplavené firmy Miroslav Vítek.

Teď už se prý snaží vrata do provozovny preventivně izolovat pěnou, ale i přesto měl v pondělí večer v hale i kancelářích asi patnáct centimetrů vody.

Země už je tak nasáklá, že naprosto ztratila absorpční schopnosti. Dříve byli lidé ohrožováni zejména vodou z potoků a řek, teď se na ně valí ze všech stran, i shora z polí a lesů. Stačí pár minut vydatného deště a louky i zahrady jsou opět pod vodou.

„Ráno jsme řešili, kam tu vodu budeme odvádět, aby nešla lidem do zahrad. V podstatě je to ale neřešitelné, protože pokud ji povedeme do potoka, budou zase pod vodou lidé z jeho okolí,“ nastínil situaci v Bělotíně jeho starosta Eduard Kavala.

V Kunčicích bylo pro změnu několik domů vyplaveno v důsledku ucpané kanalizace a v Polomi měli hasiči plné ruce práce se stavěním hrází.

„Tam zlobila Luha,“ vysvětlil tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský. „Kolem 23. hodiny tam její hladina kulminovala. Přesto to bylo pro hasiče hodně náročné,“ dodal mluvčí.

Kolem potoka, který hrozil vylitím a zatopením domů, tam skládali záchranáři od sedmi od večera stovky pytlů, naplněných pískem.

„Brodila jsem se kolem nich v gumákách vodou ještě o půlnoci,“ řekla Jana Humplíková ze sousedství.

„Museli vědět, že něco přijde. Byli tady, sotva se hladina začala zvedat,“ dodala.

Velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch je členem krizové komise, která při deštích a bouřkách situaci v regionu mapuje. „Kromě toho jsme neustále v kontaktu se starosty obcí, které bývají při deštích zaplavovány,“ vysvětlil schopnost hasičů operativně zasahovat v místech, která to vyžadují, jejich velitel.

On sám v Polomi v pondělí večer byl a když viděl, jak se tam hladina zvedá, rozhodl o přivezení pytlů a písku.

„Zachránili jsme díky tomu dva objekty hned u potoka a jeden za cestou. Tam už jsme stihli naskládat pytle jen ke dveřím, ale i to pomohlo,“ popsal pondělní situaci v Polomi Lenoch.

V Lučicích, kam se valila voda z polí, se byl podívat rovněž. „Tam si ale vodu z domu odčerpal majitel sám,“ řekl šéf hasičů.

Bezejmenný potok a Ludina v Hranicích byly v pondělí odpoledne poměrně v klidu, Velička dosáhla během večera prvního povodňového stupně, ale záhy v ní voda opět opadla.