Zaplavený byl Kojetínský podjezd, areál Meopty či sklepy několika domů. Jednotky vyjížděly i do Opatovic, Lazníček, Kozlovic nebo Tučína.

„Zrovna jsem přijel z Prahy, když nebe zčernalo a začala první průtrž mračen. Příval deště netrval déle než sedm minut, pak to ale začalo znovu. Když jsem viděl, že bouřka napodruhé nejde s větrem, bylo mi jasné, že je zle,“ popsal Miroslav Maťa ze Všechovic na Hranicku, jehož domem se podruhé v krátké době prohnala voda.

Blesková povodeň zasáhla na Přerovsku nejvíce právě obec Všechovice.

„První liják udeřil před pátou hodinou odpoledne, kdy lidé začali volat na tísňovou linku. Další vlna pak spláchla dva domy, a to do výšky asi čtyřiceti centimetrů. Dosahovala až do výšky oken,“ popsal krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák, jenž pomáhal likvidovat následky katastrofy.

Na místě zasahovaly až do nočních hodin jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů.

Problémy prý obyvatelům obce způsobil jindy neškodný potok o šířce asi půl metru, jenž se rozvodil tak, že se proměnil v šest metrů širokou řeku. Blesková povodeň řádila i na druhém konci Všechovic.

„U fotbalového hřiště zaplavila několik sklepů a zahrady,“ doplnil Hošák. Na Hranicku navíc popadalo několik stromů, které skončily ve drátech vysokého napětí.

Zoufalí majitelé domů začali hned v neděli s úklidem.

„Starosta nechal přistavit kontejner a pustili jsme se do práce. To nejhorší už je sice uklizené, ale pořád je všude bahno. Ten deseticentimetrový mazlavý nános nám jinde můžou závidět,“ poznamenal s ironií v hlase majitel zaplaveného domu Miroslav Maťa.

Místní lidé se teď prý nejvíce obávají toho, aby se hrůza neopakovala.

Dům, který byl ve Všechovicích zaplaven při posledních přívalových deštích, znovu zalila voda. Foto: DENÍK/Liba Mátlová

„Předminulý týden byla situace vážná, ale teď je to skutečná katastrofa,“ doplnil ho starosta Všechovic Radovan Mikuš. Podle něj se kromě dvou nejhůře postižených domů ocitlo pod vodou asi šedesát sklepů v obci.

Radnice podle něj nabídne rodině se dvěma malými dětmi, která měla obydlí už dvakrát pod vodou, náhradní bydlení.

„Celý minulý týden se vysušovalo a rodina byla připravená nastěhovat se zpátky, do toho ale přišla další průtrž mračen,“ řekl starosta.

S živlem zápasili v sobotu i obyvatelé nedalekých Opatovic.

„Monitorovali jsme stav vody v rozvodněné říčce, čistily se kanály a bylo nutné postavit také provizorní zábrany, které měly zamezit zatopení několika domů,“ popsal situaci krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Voda ale nakonec zaplavila jen hřiště a několik zahrad. Jednotka zde provizorně vybudovala ohrazení, utlumující nápor vody.

Déšť zalil i Přerov

Prudký liják ochromil v sobotu i některé části Přerova.

Přívaly deště byly tak silné, že voda nestačila odtékat do kanálů a mnozí majitelé domů i ve výše položených lokalitách města měli v krátké době zaplavené sklepy.

Pod vodou se ocitl i Kojetínský podjezd. Někteří odvážní řidiči se sice pokoušeli prodrat vodou na druhou stranu, jiní to ale vzdali, vůz otočili a vydali se raději jiným směrem.

Zaplavený Kojetínský podjezd v Přerově. Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Přímo ve městě odčerpávali hasiči vodu v areálu firmy Meopta a v ulici U Optiky, zasahovali ale i v místní části Kozlovice a nebo v Tučíně u místní Jednoty.

Nebe nad Přerovskem potemnělo krátce před pátou hodinou odpoledne. Pak se spustil prudký liják.

„Takovou smršť v Přerově už dlouho nepamatuji. Během několika minut jsem byla promáčená až na kost,“ popsala svůj zážitek jedna z místních Daniela Kratinová, která se vydala na procházku se psem. Daleko ale nedošla a musela se vrátit zpět domů.