„Loni se mi podařilo sehnat více než třicet kabelek, letos jsem jich sehnala jen třináct. Přišlo mi to málo, ale protože jsem chtěla jakýmkoli způsobem přispět na dobrou věc, tak jsem se rozhodla, že vyrobím příspěvky na kabelky," říká prostějovská výtvarnice a fotografka Zdeňka Trnečková.

Třicet přívěsků je vyrobených z materiálů, které výtvarnice používá na výrobu šperků.

„Přívěsky jsou vyrobeny z kovu, jabloneckého skla, plastu a ze dřeva. Jsou to komponenty ze starých bižuterních šperků, jejichž tvorbu mám jako koníček k malování a fotografování. Ráda se prohrabuji starou bižuterií a přeměňuji staré věci na nové," usmívá se Zdeňka Trnečková, která přívěsky nikdy na podobnou akci nedělala.

„První přívěsek jsem vyrobila asi před dvaceti lety. Tehdy jsem si pořídila kabelku a něco mi na ní chybělo. Přívěsky tady moc nebyly rozšířené, ale všimla jsem si, že světoznámé značky přívěsky na kabelky dávají. Vyrábím je i kamarádkám, které si všímají toho, že mám na kabelce něco, co není zcela běžné. Například jsem měla přívěsek z patinového zlatého kovu, na kterém byly mince s britskou královnou. To se každému líbilo. Nebo jsem dělala přívěsek z pravých kamenů," vzpomíná umělkyně.Prostějovská výtvarnice a fotografka Zdeňka Trnečková vyrobila na Kabelkový veletrh přívěsky na kabelky.

Sama má doma zhruba deset přívěsků.

„Svoje osobní přívěsky na kabelky si dělám z kožešiny nebo z figurek pokrytých kamínky. To jsem pak schopná si koupit něco, co se mi líbí, s tím, že si z toho udělám přívěsek na kabelku. Nápady na přívěsky nosím v hlavě, třeba když čekám na autobus nebo ve frontě v obchodě," říká Zdeňka Trnečková a dodává, že přívěsky se hodí na každý typ kabelky a mají tvořit drobný, nenápadný detail.

Tvorba jednoho přívěsku může zabrat jen několik minut, ale také desítky minut.

„Třicet přívěsků pro Kabelkový veletrh jsem vyráběla šest hodin. Když mám předchystané komponenty a mám jejich podobu vymyšlenou, dělám je mechanicky a jde to rychle. Nejnáročnější na výrobu jsou samozřejmě ty nejjemnější a nejvíc zdobné přívěsky. Jejich výroba je i vcelku fyzicky náročná, protože aby se přívěsek nerozpadl, musím použít tvrdý kov a s tím se špatně pracuje. Člověk má úplně odřené ruce a má na nich mozoly," vysvětluje výtvarnice, jejíž obrazy jsou do konce října k vidění i v olomouckém Vlastivědném muzeu.

V hlavě už nosí nápady na další přívěsky.

„Už mám vymyšlené přívěsky na příští ročník Kabelkového veletrhu. Chci přispět na dobrou věc, tak doufám, že se budou moje výtvory líbit," usmála se Zdeňka Trnečková.