Dosud mají lidé, kteří se potýkají s touto zákeřnou a neléčitelnou nemocí, k dispozici pouze domov v Jedlí nebo jednotlivá oddělení se zvláštním režimem v běžných domovech seniorů.
„Nechali jsme udělat dvě studie, z nichž jednu Rada Olomouckého kraje vybere,“ uvedla náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová (ČSSD), která má na starosti zejména sociální záležitosti.
Druhá z variant je prý levnější, přesné částky ale náměstkyně sdělovat nechtěla. Potvrdila však, že stavba vyjde na desítky milionů korun.
„Financovali bychom ji z půjčky od Evropské investiční banky,“ doplnila Kubjátová.
První z variant počítá se čtvercovou budovou s atriem a prosklenými stěnami. Atrium by zároveň sloužilo nemocným seniorům k procházkám. Druhý návrh je sice bez vnitřního dvora, pro vycházky by ale více využil prostor zahrady.
„Pobyt venku a procházky jsou pro lidi s touto nemocí důležité. Bylo by dobře, kdyby měli k dispozici odpočinkovou zahradu, která jim poskytne stín i sluníčko,“ vyjádřil své přání ředitel Domova pro seniory Radkova Lhota Emil Skácel.
Najít domov by zde mohlo až osmdesát lidí, které sužuje Alzheimerova choroba nebo jiný typ demence. Nová budova by sousedila se stávajícím domovem pro seniory a sdílela by s ní část zázemí, což by snížilo provozní náklady.
„Společná by byla kuchyně a také prádelna,“ upřesnil ředitel. Pavilon by zřejmě obsahoval i několik hostinských pokojů pro návštěvy, které za svými příbuznými přijedou z daleka.
Ani osmdesát míst neuspokojí všechny
V Olomouckém kraji funguje podobné zařízení zatím jen při Domově důchodců ve Štítech na Šumpersku. Jeho pobočka v Jedlí je určena právě pro seniory s Alzheimerem.
„Máme kapacitu 45 lidí a je zcela zaplněná,“ řekla vedoucí úseku sociální a zdravotnické péče domova v Jedlí Alena Hlásná. Péče o klienty s demencí je podle ní náročná na počet pracovníků i psychicky. „Nemocní potřebují větší péči a také třeba dohled při pobytu venku, na zahradě,“ poznamenala Hlásná.
Podle náměstkyně Kubjátové v Olomouckém kraji zatím jiné takto specializované zařízení není, ale při některých domovech seniorů fungují oddělení se zvláštním režimem.
O to, že by se osmdesátimístná kapacita plánovaného pavilonu v Radkově Lhotě nenaplnila, se Kubjátová nebojí.
„Pravděpodobnější je, že neuspokojíme všechny žadatele,“ zmínila náměstkyně, podle níž bude i v rámci České republiky o první takto velké a specializované zařízení tohoto typu.
Hotovo by mohlo být už v roce 2013
V Radkově Lhotě by díky rozšíření Domova vzniklo i několik desítek nových pracovních míst. Stavba začne nejdříve příští rok.
Pokud v úterý Rada Olomouckého kraje jeden ze dvou návrhů zvolí, začne výběrové řízení.
„To bude trvat dva až tři měsíce, poté se bude pracovat na projektu až po stavební povolení. Začátek stavby by mohl přijít nejdříve v pololetí roku 2012,“ odhadl Petr Dlabal z odboru investic a evropských projektů krajského úřadu.
V nejlepším případě by nový pavilon mohl být hotový koncem roku 2013 nebo v první polovině následujícího roku.
Alzheimerova choroba je závažné onemocnění, při kterém dochází k poškození mozku, zejména mozkové kůry.
„Projevuje se zhoršením poznávacích schopností, hlavně paměti, myšlení, orientace, soustředění, a posléze i mluvení a rozumění řeči,“ vysvětlila Eva Klevarová, koordinátorka olomouckého sdružení Pamatováček, které provozuje denní stacionář a slouží také jako kontaktní centrum České alzheimerovské společnosti.
Lidem, které tato nemoc postihne, se zpravidla nejprve ztratí krátkodobá paměť. To jim znesnadňuje běžný život. Při rozvinuté formě nemoci přestanou být pacienti soběstační a potřebují nejen pomoc, ale také dohled, aby si například nezpůsobili zranění.