V čem je tedy ta dohoda tak významná?

Předem musím říct, že memorandum podepsali zástupci Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst a obcí i Sdružení místních samospráv. Už jen samotný podpis memoranda považuji za velký úspěch. Samotná dohoda ale ještě nic neřeší. Je ovšem předzvěstí toho, že se jako jednotlivé organizace umíme dohodnout.

U subjektů, které zastupují venkovské samosprávy, se ale předpokládá, že budou společně hájit zájmy venkova…

Jenže každá ze zmíněných organizací má i vlastní cíle. Náš spolek ovšem vždycky zajímal venkov jako celek, což je 85 procent našeho území. Nyní jsme se všichni, historicky poprvé, na něčem dohodli. Poté, co se nám memorandum podařilo protlačit, jsme k němu připojili také Národní síť Místních akčních skupin (MAS). Ta k dohodě připojila dodatek, že je schopna evropské peníze prostřednictvím těch MASek takzvaně „vyúřadovat".

Co se vám tedy přesně společnými silami podařilo vyjednat?

Jde o následné sedmileté plánovací období. Chceme, aby navržených 35 miliard korun z Evropské unie šlo skutečně do venkovského prostoru, a to metodou programu Leader. Tím venkovem se ale myslí i města do pětadvaceti tisíc obyvatel. Počítá se tam tedy například i město Hranice. Ta větší města se k penězům mohou dostat v rámci individuálních projektů.

Jaké kroky ještě musí nyní nastat k tomu, aby vše klaplo podle představ?

Teď je otázkou, jak s naší dohodou naloží ministerstva a další kompetentní lidé. Zůstává tedy hádankou, zda nás ta druhá strana bude ochotná brát jako partnera, nebo je to skupinka, která si dělá, co chce, bez ohledu na naši dohodu. Evropa ale prosazuje takzvanou Dohodu o partnerství, takže jsem zvědavý, jak se vláda s naším memorandem vypořádá. Evropská unie v podstatě hlásá – vy dole se dohodněte, my vaše dohody budeme akceptovat. Finanční prostor tady je, dohoda také. Memorandum je pro nás výzvou, abychom v tlaku neuhnuli.

Bavíme se o velkých částkách v řádech desítek miliard korun. Dá se to ale konkretizovat třeba jen na jednu oblast?

Samozřejmě žádné evropské peníze nebo dotace neznamenají, že každá obec automaticky něco dostane. Vždycky je to „souboj" o peníze. Musíte mít nápad, vytvořit dobrý projekt. Pak je otázkou, jestli uspějete. Teď je ale důležité, že se vůbec o nějaké peníze soutěží.