Právě rušení nočního klidu patří mezi nejčastější prohřešky, se kterými se o prázdninách potýkají městští policisté.

„Běžně dostáváme stížnosti na domácí zahradní oslavy, hudební akce či diskotéky. Někteří lidé ale hlásí i to, když je v noci vzbudí rozjařená a opilá mládež, která se vrací z baru,“ uvedl velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

Podobný případ řešila začátkem tohoto týdne i přerovská policie. Sousedé upozornili na hluk vycházející z nedalekého domku. Po příjezdu strážníci zjistili, že za nepřítomnosti rodičů tu patnáctiletá dívka uspořádala bujarý večírek. Jak informoval ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki, dechová zkouška u ní naměřila 1,4 promile alkoholu.

Zvyšující se počet mladých lidí, kteří o prázdninách nemají na práci nic jiného než se oddávat pití alkoholu, policie zatím nezaznamenala. Více se však s popíjením na veřejných prostranstvích a s rušením nočního klidu setkává i v pracovních dnech. I proto strážníci od začátku července zvýšili množství kontrol.

„Konzumace alkoholu se z restaurací a barů přesouvá na venkovní prostranství, proto v létě kontroly provádíme denně,“ vysvětlil Mann.

Napomenutí, udělení blokové pokuty ani výzva k ukončení pití alkoholu však mnohdy nepomáhá. Problémy s opilci, tak musí nechtěně řešit mnoho lidí.

Opilí, sprostí, demolující

„Nedaleko našeho domu se už pár let schází partička místních výrostků, kteří po sobě sprostě pořvávají. Několikrát se stalo, že si s sebou donesli alkohol a pak řádili až do rána. Rozbili dokonce lavičku a kolem poházeli odpadky,“ postěžovala si Jana Navrátilová z Hranic.

Pokud se nepřiměřený hluk ozývá z okolí některé z hospod či baru, lidé z okolních bytů volají policisty. Mnozí z nich však už na oznamování rezignovali, zvláště teď o prázdninách.

„Bydlíme v centru města a pokud je teplo a máme otevřené okno či balkón, často nás budí rozjařená mládež. Chápu, že se baví, ale když někdo vyřvává pod okny bytů v pět hodin ráno, to už mi nepřijde moc normální. Ale volat na ně každý druhý den policisty nemám zapotřebí,“ poznamenala důchodkyně Marie Veselská z Přerova.

Jak ale upozornila jedna z přerovských barmanek, rozruch dělají mladí hlavně až venku na ulicích, při odchodu z baru.

„Nejčastěji přijíždí policisté s tím, že jim volal anonym, že je tu moc velký hluk. Snažíme se tedy ztišit hudbu, ale co se děje venku na ulici už ovlivnit nemůžeme. Vím, že tam někteří dělají nepořádek, křičí nebo převracejí popelnice, ale není v mých silách chodit každého ven uklidňovat,“ vysvětlila.

Jak se osvědčuje v Hranicích nová vyhláška?

Poslední případ, který zahrnoval popíjení alkoholu na veřejném prostranství, řešila minulý týden i hranická městská policie.

„Z kamer jsme zjistili, že na Školním náměstí parta mladých lidí konzumuje alkohol. Porušili tak novou vyhlášku, která toto v centru města zakazuje. Situaci jsme řešili udělením blokové pokuty,“ sdělil Mann.

Nová vyhláška, která v Hranicích platí od 7. července, je v boji proti opilcům úspěšná. Zákaz popíjení rozšířila na Čechovu ulici, lavičky u hřiště na sídlišti kapitána Jaroše a na prostor kolem supermarketu Kaufland a obchodního centra Stop-Shop.

Problémy s opilými lidmi se však neomezují jen na Čechovu ulici. Stěžují si i obyvatelé hranického sídliště Nová.

„Nám pod okny opilci hulákají ve dne i v noci. Myslím, že za panelákem dokonce i fetují a prodávají si tam zboží. Policie o nich ví, ale nic s tím nedělá,“ prohlásila obyvatelka hranického sídliště Nová, která si nepřála uvést své jméno. Přestože se pravidelné kontroly městské policie vztahují i na toto sídliště, podobnou situaci tam strážníci ještě neřešili.

A co Přerov?

V Přerově o přijetí novinky, jež by omezila pití alkoholu v ulicích, neuvažují. Prý by se minula účinkem. Policisté usilovali o její zavedení před třemi lety, důvodem byli hlavně „dýchánky“ místních bezdomovců.

„Zhodnocovali jsme dopady, jaké by taková vyhláška měla, a zjistili, že pro nás nemá žádné výhody. Je nasměrována proti asociálům a vymahatelnost práva se jí nezvýší. Většina těchto lidí totiž nemá peníze na zaplacení pokuty,“ konstatoval před časem zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Pokud by navíc vyhláška omezila i pití v centru, byl by například konec všem oslavám na náměstí nebo oblíbeným posezení kolem řeky Bečvy.

IVETA PODEŠVOVÁ

NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ