Jedné z žen už došla trpělivost a kontaktovala naši redakci. Hlavní příčinou, proč je rekonstrukce schodiště spíše pro smích, je prý skutečnost, že nájezdy pro kočárky jsou širší než kola kočárků.

„Mám jeden z nejběžnějších typů čtyřkolového kočárku. Nechápu, proč se neudělaly nájezdy širší, aby uprostřed šel jen jeden člověk a mohla je pak využívat většina maminek,“ stěžuje si Zuzana Stejskalíková. Zároveň podotýká, že schodiště, vytvořené teprve před pár měsíci, je vhodné pouze pro starší typy kočárků bez předních otočných koleček, které jsou dnes v ulicích k vidění čím dál méně.

Maminky ve městě se teď obávají, že obdobně by mohla dopadnout i chystaná rekonstrukce schodiště vedoucího z Komenského ulice na horní podloubí v centru města.

„I my jsme již zaznamenali, že některé typy kočárků zde mají problémy. Okamžitě jsme zahájili s dodavatelem stavby jednání o zúžení mezery mezi nájezdovými pruhy tak, aby to vyhovovalo i novějším typům koleček,“ komentoval situaci mluvčí hranické radnice Petr Bakovský s tím, že k úpravě by mělo dojít již v prvním listopadovém týdnu.

Objízdná trasa pro kočárky

„Žádná z devíti maminek, se kterou jsem se bavila, teď po schodech nevyjede,“ pokračuje Stejskalíková a popisuje „objízdnou trasu“, kterou musí se svým dítětem absolvovat: vrátit se přes mostek zpátky na zastávku Šromotovo náměstí, přejít s pomocí semaforu cestu, hned na to další k mostu přes Veličku, třetí cestu od mostu (zároveň se pořádně rozhlédnout mezi zaparkovanými auty, které zde parkují navzdory předpisům), vytlačit kočárek do kopce po uzoučkém chodníčku kolem rozpadající se zídky budovy bývalého kina („při tom jsem ohrozila několik dětí, které kolem mě šly a ve snaze vyhnout se kočárku na chodníku vběhly do cesty“) a na závěr přejít nejfrekventovanější přechod pro chodce v Hranicích mezi budovou bývalého kina a Zámeckou pivnicí.

„To abych příště vyšla z domu o hodinu dříve, abych se někam v Hranicích dostala včas,“ uzavřela paní Zuzana. (jr)