Mezi obcemi s rozšířenou působností vykazující nadprůměrnou nezaměstnanost figurují obce Šternberk a Uničov na Olomoucku.

Vláda minulý týden uložila celkem šesti ministerstvům, aby v letech 2010 až 2013 vytvořily podmínky pro zvýhodnění regionů zejména při dotačních programech ministerstev i evropských fondů. Od opatření si slibuje zmírnění rozdílů mezi regiony.

„Letos znovu otevřeme program na podporu rozvoje hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionů. Prozatím na něj máme vyčleněno 50 milionů korun," informoval ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Mezi obce s rozšířenou působností s dlouhodobě nadprůměrnou nezaměstnaností patří i Šternberk a Uničov. Tam nezaměstnanost činí hrozivých dvacet procent. Na seznam obec patřila už v období před několika lety, proto má se státní strategií své zkušenosti.

„Žádali jsme o dotaci na takzvaný podnikatelský inkubátor. Díky tomu, že patříme k tomuto typu obcí, jsme získali řádově kolem čtyř milionů korun na opravu podnikatelského inkubátoru. Zrekonstruovali jsme dvě provozovny a dnes tam podnikají živnostnici,“ popsala dřívější zkušenosti starostka Uničova Jarmila Kaprálová (KDU-ČSL).

Když v Uničově žádali o prostředky na zateplení školy a zimního stadionu z operačního programu životní prostředí, dočkali se zvýhodnění v podobě více přidělených bodů a tím i deseti procent částky navíc.

Také pro Jesenicko mohou vyšší prostředky znamenat v nelehkém období nejnutnější pomoc při hašení nejpalčivějších problémů.

„Jesenik je centrálním místem, kde fungují tři separace odpadu. Tento systém je dlouhodobě nejlepší v republice, trápí nás však zastaralost separační linky. Samozřejmě nejen nás, ale i menší obce v celém okrese, které ji využívají,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Na její modernizaci obce potřebují více než šedesát milionů korun. I kdyby se jim však podařilo uspět s žádostí o dotaci, má to jeden háček – v případě jejího získání dostanou pouhých 40 procent, protože na projekt se nahlíží jako na komerční. Zbytek musejí doplatit samy.

To je však v období, kdy se potýkají s nebývalým propadem ve svých vlastních rozpočtech, prakticky nemožné.

„Tento stav je smrtící. Obce na to vzhledem k propadům v rozpočtech samozřejmě nemají. Každé prostředky navíc, které mohou doputovat k nám do regionu, jsou vítané. Jedná se přitom o další základní věci, které se dotýkají všech obyvatel, jako kanalizace a vodovody,“ konstatoval starosta.

Pomoc hospodářsky slabým a strukturálně postiženým regionům proudí z Ministerstva pro místní rozvoj od roku 1999. Naposledy se oblasti této podpory dočkaly před třemi lety, kdy dostaly 461 milionů korun.

Zda je letošní padesátimilionová částka konečná, nebo zda ještě dojde k jejímu navýšení, zatím není podle vyjádření tiskového odboru Ministerstva pro místní odbor jasné.