Kompetentní složky mají na odhalení příčin požárů až jeden měsíc.

„Musíme například zjistit, jestli byly barvy v lakovně samostatně vznětlivé, nebo ne. Pokud bychom do případu museli zahrnout také znalecké posudky, bude se na výsledky čekat ještě déle. Zatím ale nemůžeme říct, zda k tomu dojde i tentokrát,“ řekl vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz.

Tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák ale věří, že na zveřejnění pravé příčiny víkendového zásahu se tak dlouho čekat nebude.

„Podle mě bude jasno už do jednoho týdne,“ řekl mluvčí.

K incidentu došlo v sobotu kolem 17. hodiny, tedy v době, kdy byla průmyslová hala na Tovární ulici oficiálně uzavřená.

„Ve firmě nikdo nebyl. Osobně jsem přijel až v době, kdy hasiči už uklízeli hadice. Myslím, že došlo k samovznícení nějakých hader z lakovny. Přesná příčina je ale stále v šetření,“ doplnil k události vedoucí interní logistiky firmy AVL Jiří Pavelka.

Fungující čidlo a marný pokus o hašení

U požáru byli jako první dva pracovníci bezpečnostní agentury, kteří měli hlídání objektu na starosti. Na hrozící nebezpečí je upozornilo bezpečnostní čidlo. Požár se nejprve sami pokusili uhasit, poté přivolali hasičskou pomoc.

„Máme ale smluvní zákaz se k těmto záležitostem bez povolení vyjadřovat a já bych to nerad porušil,“ řekl jen k celé situaci obchodní ředitel této bezpečnostní agentury Radim Žingor.

Rozsah postiženého místa byl díky rychlému zásahu poměrně malý.

„Po příjezdu na místo jsme kvůli zakouřeným prostorům rozsah požáru nemohli přesně určit. Následný průzkum ale prokázal, že jeho míra byla metr na metr,“ uvedl Hošák s tím, že ohnisko vyšetřovatelé nalezli asi tři až čtyři metry od vstupních vrat do haly.

Celý zákrok od přivolání první hasičské jednotky po ukončení všech prací trval jeden a půl hodiny. „Hasiči prostory po rychlé lokalizaci i likvidaci odvětrali. K žádnému ohrožení obyvatel zplodinami hoření nedošlo,“ uvedl dále Hošák.

Důsledky

Požár by neměl mít vážnější důsledky ani na životní prostředí. „Koncentrace ovzduší se provedla hned na místě a můžu říct, že byla v pořádku. Žádná další měření provádět nebudeme,“ dodal Hošák.

Rovněž výše škody bude teprve dodatečně upřesněna. Jisté však je, že díky rychlému zásahu hasičských sborů se požár nerozšířil na větší plochu. Včasný zákrok tak uchránil hodnoty výrobní haly a technologie v řádech několika miliónů.

Na místě tak nakonec zasahovalo celkem osm hasičských jednotek. Profesionální z požární stanice Lipník nad Bečvou a dobrovolní hasiči z Opatovic, Potštátu, Bělotína a Lipníka nad Bečvou.