Tímto obrovským obchodem tak zároveň přestane fungovat společnost Teplo Hranice, pod kterou centrální vytápění ve městě od začátku letošního roku spadalo. Firma, která se odštěpila od městského podniku Ekoltes, byla od počátku jen dočasným provozovatelem tepelného hospodářství. Vznikla hlavně kvůli snadnějšímu administrativnímu převodu tepelného hospodářství do soukromých rukou. Ještě letos se jejím vlastníkem stane firma AYIN s.r.o., jež nabídla městu nejlepší podmínky.

Proč se vlastně o prodeji několika desítek kotelen už roky mluvilo?

Kvůli dlouhodobě klesající dodávce centrálního vytápění a naopak budování nových domovních kotelen stoupala cena za vytápění bytů. Listopadovým jednáním hranických zastupitelů se však prolínaly dva protichůdné názory. Ucelené stanovisko na případný prodej neměli ani členové jednotlivých volebních stran.

Hlasování?

Výsledek hlasování tak přinesl poměrně sváteční obrázek. Starostka hlasovala pro prodej, místostarostka proti němu. Lídr volební partaje Hranice 2000 Vladimír Juračka transakci podpořil, zatímco členka stejné strany Vlasta Zapatová se vyjádřila přesně opačně. Ke schválení prodeje bylo zapotřebí alespoň dvanácti hlasů, transakci nakonec podpořilo patnáct zastupitelů.

„Stále trvám na tom, že Ekoltes je schopný své tepelné hospodářství udržet. Mám ale pocit, že současné představenstvo příliš brzy rezignovalo a nehledali jsme všechny možnosti, které tady jsou," uvedl například opozitní zastupitel Miroslav Raindl (KSČM), který hlasoval proti prodeji.

Dozorčí rada, představenstvo Ekoltesu, finanční výbor i rada města ale prodej firmy Teplo Hranice doporučily.

„Město by tepelné hospodářství vůbec provozovat nemělo, protože soukromý subjekt se o něj asi dokáže postarat lépe. Prodej má přínos pro všechny. Obyvatelé budou mít levné teplo, město se zbaví problémového segmentu a profitovat z toho bude i nový provozovatel, protože určitě nevydal 37 milionů jen tak zbůhdarma," reagoval radní Karel Hübl (Věci veřejné).

Teplo do 2 543 domácností

Teplo Hranice, které je až do podepsání smlouvy provozovatelem tepelného hospodářství, v současné době dodává teplo do 2 543 bytových jednotek. Od poloviny roku 2007 jejich počet klesl o necelých dvanáct stovek, a proto se cena tepla zbývajícím odběratelům zvyšovala.

„Společnost AYIN nabídla nejvyšší kupní cenu i nejnižší konečnou cenu tepla pro odběratele. Garantovala snížení ceny pro odběratele na příští rok na výši 537 korun za jeden gigajoule bez DPH. Jde o úsporu 56 korun," sdělil radniční mluvčí Petr Bakovský.

Prodej Hranicím zajistí finance na řadu investičních akcí. O některých z nich budou zastupitelé jednat už letos v prosinci, o některých dalších pak příští rok v únoru.