Podle záměru radních se má totiž v příštích letech prodat více než tisícovka obecních bytů. Zvýhodněni při koupi budou přitom ti zájemci, kteří byt odkoupí nejdříve.

Pokud tak učiní do dvou měsíců, bude cena bytu činit 38% znaleckého posudku, v případě, že se ale odhodlají koupit byt po více než půl roce, můžou zaplatit až 60% ceny. Právě s tím ale mnozí občané nesouhlasí.

„Lidi na to nebudou mít. V bytech, které se teď mají prodávat, totiž žijí z velké části důchodci. Řada domů je navíc v zanedbaném stavu,“ vysvětloval jeden z přítomných.

Náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS) ale ujišťovala, že se budou prodávat jen ty domy, ve kterých bude s prodejem souhlasit osmdesát procent nájemníků.

„Koncepci jsme připravovali tři čtvrtě roku a nemá smysl privatizaci dále odkládat,“ zdůraznila Grambličková. Opoziční zastupitelé návrh radních kritizovali.

„Tento materiál je obrovský zásah do majetku města. Je škoda, že k tomu nebude obecní referendum,“ namítal zastupitel za KSČM Břetislav Passinger.

Podobného mínění byl i zastupitel Vladimír Puchalský (SpP). „Vadí mi, že materiál nebyl projednán s občany a že se o něm nediskutovalo dříve,“ poznamenal.

Zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM) zase navrhovala, aby si město ponechalo v majetku 1 500 bytů. Její návrh ale zastupitelé neschválili a přiklonili se k variantě prodeje obecních bytů tak, jak jej předložila rada.

Obyvatelé města odcházeli z jednání nespokojeni. „Zjistili jsme jen, že se o tom s námi nebudou bavit,“ řekli manželé Valachovičovi z Přerova.

„Nevíme, kdo bude vypracovávat znalecký posudek za byt. Město si může zpracovat jiný než my a jeho cena se potom může lišit,“ namítal další z přítomných.

„Rozhodně v této věci nepůjdeme proti obyvatelům města,“ bránila koncepci přerovské radnice náměstkyně primátora Grambličková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika