Oba rozlehlé areály, v nichž v minulosti sídlili vojáci, totiž ministerstvo obrany hodlá do konce letošního roku nabídnout k prodeji. I přesto mají obě města o kasárna stále zájem.

Zatím však netuší, zda se do výběrového řízení zapojí. Rozhodující bude jejich prodejní cena.

„Želatovská kasárna v Přerově i kasárna Jaslo v Hranicích budou nabídnuta k odprodeji formou vyhlášení výběrového řízení. Jejich cena bude stanovena na základě znaleckého posudku. Výběrové řízení bude vyhlášeno ke konci letošního roku,“ informovala Hranický deník Jana Zechmeisterová z tiskové služby Ministerstva obrany České republiky.

Obě města zpočátku počítala s tím, že kasárna získají bezúplatným převodem. Takový byl i původní příslib armády.

Představitelé měst už splétali plány, jak s novým majetkem naloží. Radovala se ale předčasně. „Areály bezúplatným převodem městům nabídnuty nebudou,“ upřesnila Zechmeisterová.

Přesto zájem o kasárna ze strany obou měst stále trvá. „Otázka je, za jakou cenu budou nabídnuta k prodeji. To bude rozhodující,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková.

Zástupci přerovského magistrátu se už v minulosti vyjádřili, že by Želatovská kasárna chtěli využít pro účely bydlení. „Tento záměr platí, naší prioritou by bylo vybudovat zde byty,“ potvrdila Grambličková.

O kasárna Jaslo, která už několik let zejí prázdnotou, má stále zájem i hranická radnice. „Bude však záležet na podmínkách prodeje, které v tuto chvíli zatím neznáme,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Také hranická radnice už má plány na využití kasáren. Jednou z variant je vybudovat zde byty, případně nabídnout tento areál k podnikatelským aktivitám.

Podle odborníků na prodej nemovitostí lze očekávat, že ze strany investorů bude o areály bývalých kasáren zájem. Všechno se ale bude odvíjet od ceny.

„Bude záležet na tom, jak se jejich cena vyšplhá. Investoři budou muset totiž počítat s vložením dalších finančních prostředků na přestavbu těchto areálů. Například přerovská kasárna by byla nejvhodnější k bydlení. K tomu je přijatelná i lokalita, v nichž se nacházejí. Než však jít do přestavby, výhodnější by bylo tamní objekty zbourat a postavit takzvaně na zelené louce nové,“ vyjádřil se Milan Chytil z Přerova, který se zabývá realitní, investiční a developerskou činností.