"Pondělního jednání se zástupci společnosti ČEZ neúčastnili. Přítomni byli pouze zastupitelé, kteří dostali do rukou podklady, na základě kterých učiní příští čtvrtek konečné rozhodnutí. Jednání se uskutečnilo hlavně z toho důvodu, aby zastupitelé předem přesně věděli, co po nich společnost ČEZ Teplárenská žádá," vysvětlil tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Pondělní pracovní schůzka tak byla ryze informativního charakteru.

„Diskutovalo se o důvodech případného prodeje, upřesňovaly a vysvětlovaly se informace, které zastupitelé do rukou dostali," prozradila starostka města Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

Finanční požadavky města prý na pracovním jednání nezazněly.

„O tom, kolik by si město představovalo za prodej tepelného hospodářství, se doposud nemluvilo, nijak se to nekonkretizovalo. Shodli jsme se na tom, že materiál předložíme na jednání zastupitelstva, musí se vůbec rozhodnout, zda do toho jít, nebo ne," doplnila starostka.

Na onom zasedání, které proběhne ve čtvrtek 3. května, však nebude hlavní otázkou, zda město, respektive akciová společnost Ekoltes Hranice, tepelné hospodářství firmě ČEZ Teplárenská prodá, či nikoliv.

„Zastupitelstvo teprve rozhodne, jestli se vůbec záměr vyhlásí. Jedná se samozřejmě o nakládání s majetkem města a konečné slovo by tedy mělo mít právě zastupitelstvo. Vyhlášením záměru zjistíme, zda existují vážní zájemci o provoz tepelného hospodářství. Stejně tak zjistíme, co nabízejí," řekla Radka Ondriášová.

Mezi zainteresovanými nebyl vizionář

K možnému prodeji se staví chladně například opoziční zastupitel Miroslav Raindl (KSČM).

„Chyba se stala už v minulosti. Když se prodávaly byty, bylo jasné, že jako první budou jejich majitelé řešit vytápění. Hledali prostě levnější zdroje tepla a také je našli. Mezi zainteresovanými lidmi naopak nebyl žádný vizionář, který by nabádal k opatrnosti. Stejně tak se kompetentní osoby neinspirovaly situací v jiných městech," řekl člen městského zastupitelstva.

Sám se ve čtvrtek hlasování v tomto bodu buď zdrží, nebo bude hlasovat proti možnosti prodeje.

„Pokud ale nakonec kotelny prodávat budeme, je jasné, že je prodáme na základě té nejvyšší nabídky," dodal opoziční zastupitel s tím, že podle jeho informací se vedle ČEZu Teplárenská o provoz tepelného hospodářství v Hranicích přihlásila ještě další společnost, i když tuto zprávu prý nemá ověřenou.

„Osobně bych potřeboval slyšet stanovisko odborníků. Chtěl bych také vědět, jaké kroky ČEZ zamýšlí. Klub zastupitelů KSČM chce i záruku, že se alespoň v příštích pěti nebo deseti letech na ceny tepla nesáhne. Jsou totiž domy, které se k tomu nemohou připojit, protože kvůli menšímu počtu nájemníků nemají dostatek peněz," dodal Miroslav Raindl.

Podle dřívějšího prohlášení mluvčí skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanové by společnost ČEZ Teplárenská v případě dohody se zastupiteli kotelny v Hranicích provozovala efektivně a cena tepla ve městě by se podle jejích slov stabilizovala.

SOUVISEJÍCÍ: Prodají Hranice své kotelny? Chce je koupit ČEZ