Bude ho to ale stát stokorunu denně. Obchodníci na tuto novinku nešetří kritikou. Úředníci z finančního odboru města Hranic obcházeli v tomto týdnu prodejce, aby je upozornili na to, že by se měli novou vyhláškou okamžitě začít řídit.

„Byla to poslední výzva k jejímu dodržování,“ upozornil vedoucí odboru Vladimír Zemek.

Obchodníci mají na výběr ze dvou možností. Buď okamžitě odklidí své stávající áčko z chodníku a nechají si na vlastní náklady vyrobit nové, předepsané městem, nebo si svůj původní poutač nechají a začnou za něj odevzdávat poplatek.

Zmíněná vyhláška platí od Nového roku. Město by tedy mohlo po prodejcích vyžadovat zpětný doplatek za celý leden i únor. To však zatím v plánu nemá. Přesto jsou obchodníci novým nařízením rozhořčeni. O tom, že se změnila vyhláška, neměla navíc většina z nich ani tušení.

„Mně má zrovna dneska přijít nové reklamní áčko, které jsem si nechala vyrobit za pět tisíc korun. A teď se najednou dozvím, že ho budu smět používat jen v případě, že za něj městu zaplatím stovku denně,“ uvedla jedna z podnikatelek v centru Hranic Vendula Vítková.

Jednotná podoba poutače, navržená městem, se jí navíc vůbec nelíbí. Nemá prý žádný ochranný rám proti dešti a píše se na něj křídou. „Tím pádem je pro mě za deště a sněžení úplně k ničemu,“ vysvětlila obchodnice, která vidí jediné řešení v umístění poutače přímo na fasádu. „To by mi ale musel schválit majitel domu,“ dodala.

Stejně tak se nové nařízení města nelíbí ani Petru Žurkovi. „Mám frenčízu a ve smlouvě jsem vázán mimo jiné k tomu, abych nabízený sortiment propagoval formou reklamního áčka, jehož podoba je jasně dána. Teď ale, kvůli městu, nejsem schopen tuto podmínku dodržet,“ řekl Žurek, který považuje stokorunový poplatek denně za neúměrně vysoký.

Oběma jmenovaným obchodníkům byla doporučena firma, která sídlí jen pár desítek metrů od jejich provozoven. Zabývá se reklamní činností, tedy i dodávkou áček a jejich polepů.

„Ano, obchodníci za námi v této souvislosti chodí,“ uvedl Jiří Nebeský z reklamní agentury Grapp a přiznal, že on sám novou vyhlášku také zaregistroval až poté, co začala platit.

„Kontaktoval jsem již výrobce těchto áček a nechal si zhotovit prototyp. Měli by nám ho dodat koncem tohoto týdne,“ dodal s tím, že pak zkusí město požádat o potvrzení, že daný poutač vyhovuje nové vyhlášce. Pak by jej případně objednal i ostatním prodejcům, kteří o to projeví zájem. „Ten svůj poutač jsem zatím z chodníku odklidil,“ dodal Nebeský.