Pro Sdružení Šance z Olomouce to znamená zároveň pomoc pro hematoonkologicky nemocné děti.

Před osmnácti lety přišla Eva Dvořáková s nápadem prodávat vánoční hvězdy a finančně tak pomoci dětskému onkologickému oddělení ve Fakultní nemocnici Olomouc. Spouštěčem byl pravděpodobně fakt, že sama na tomto oddělení měla svého syna.

„Nyní prodáváme po celé Moravě. Polovina ceny z koupené kytky jde zahradnictví, které nám hvězdy pěstuje a druhá polovina jde právě na zmíněné oddělení. První rok jsme vydělali asi deset tisíc korun, minulý rok byl výtěžek z akce téměř milion osm set tisíc korun," pověděla koordinátorka.

V Hranicích si tento rok koupí lidé hvězdu hned na třech místech od neděle 22. listopadu. Na Základní škole 1. máje, ve Vinotéce u Šenků a opět také v Kavárně Moravská brána na zámku.

„Pro mě je tato akce taková srdcovka, protože mi před Vánoci umřel na rakovinu člověk blízký mému srdci. Tímto vzdávám hold všem nemocným a vyjadřuji tím i podporu v jejich dalším boji," vysvětlila Zuzana Šenková, která prodává hvězdy už čtvrtým rokem.

„Já sama je nakupuji ve velkém a dávám jako dárek. Je úplně jedno, kde lidé nakoupí, hlavně, že mají zájem. Věřím, že tento rok přijde ještě více lidí," zadoufala aktivní vinařka.

Také trojice akčních učitelů ZŠ 1. máje se chopila příležitosti a zapojila svou školu do projektu. Michal Rus, Jana Zichová a Petra Kuchařová už nyní mají plné ruce práce. „Tato akce se nám moc líbila už v minulých letech, chtěli jsme navázat na tradici. Navíc sami žáci se ptali, zda zase budou hvězdy a už teď máme objednaných téměř pět set kytek," dodal spokojeně učitel Michal Rus.

Po několika letech se vrací prodej vánočních hvězd i do Kavárny Moravská brána v zámku.

„Prodávali jsme tady v bývalém Café baru snad deset let. Jsem ráda, že se prodej sem opět vrací. Naše rodina je dost zatížená rakovinou, proto jsme podpořili dobrou věc. Dělá mi radost, že je zájem," pověděla vedoucí IC Moravská brána Olga Vilímková s tím, že prozatím bude k dostání malá nebo velká vánoční hvězda, kdy menší stojí padesát a větší sto korun.