S výjimkou potravin nabízejí od ledna slevy snad všechny typy prodejen. Za výhodnou cenu se teď dají sehnat šperky, knihy, oděvy, elektrospotřebiče i domácí potřeby.

„Máme slevy už třetí týden. Doprodáváme loňské modely, ať je můžeme začátkem března nahradit novými,“ vysvětlila sedmdesátiprocentní snížení původních cen prodavačka textilu Ludmila Šádová.

Podle ní jsou leden a únor jednoznačně nejslabšími měsíci v roce. „Lidé chodí a zajímají se hlavně o to zboží, které je zlevněné, takže tyto výprodeje mají svůj smysl,“ podělila se Šádová o svou několikaletou zkušenost.

O sedmdesát procent jsou po Novém roce levnější i některé knihy. „Tato akce platí od ledna do března a opakujeme ji každým rokem. Ovšem o tom, kterých knih se bude sleva týkat, nerozhodujeme my. To určuje nakladatel,“ upřesnila majitelka knihkupectví Andrea Dočkalová.

I šperky se teď dají sehnat levněji než koncem roku. „Zlato jsme nezlevňovali, ale cenu stříbra jsme teď o něco snížili,“ řekla prodavačka z hranického zlatnictví Dagmar Musialová. „Nezdá se mi však, že by na to lidé nějak výrazně reagovali,“ dodala. Její slova potvrzují i lidé, které Deník oslovil na ulici s dotazem, zda využívají povánočních a posezónních slev. „Letáky mi sice do schránky chodí, ale nijak zvlášť je nestuduji. Ve slevě jsem si letos koupila jen boty. Jinak se řídím tím, co potřebuji, a ne tím, co je právě v akci,“ řekla například Iva Podjuklová.

Stejný názor zastává i Danuše Veselá z nedaleké obce. „Já jezdím do Hranic jen občas a slevy mě nezajímají. Nakupuji prostě to, co mi doma chybí. Ať je to zlevněné, nebo ne,“ uvedla žena v důchodovém věku.

Pokud někdo snížené ceny vyhledává, jsou to spíš mladší lidé. „Určitě se dívám po slevách. Když je za výlohou napsáno, že se dá v prodejně nakoupit levněji, tak tam ze zvědavosti nakouknu,“ přiznala se studentka Marcela Tolášová z Hranic.

„Já vyhledávám slevy jen u toho zboží, které potřebuji,“ uvedl pro změnu Aleš Románek z Přerova. „Jinak slevám moc nevěřím. Většinou je to jen laciné lákadlo pro lidi,“ dodal.

Kateřina Kapková