Hranicko – Rozhodnutí Ústavního soudu, který v minulých dnech zrušil povinnou veřejnou službu pro dlouhodobě nezaměstnané, může být zejména v zimních měsících pro řadu obcí čárou přes rozpočet. Zkušenosti s tímto projektem ale na Hranicku nebyly jen pozitivní.
Starosta Bělotína Eduard Kavala tvrdí, že celý systém veřejné služby byl od začátku špatně nastavený. „V Bělotíně jsme požádali o deset lidí, kteří by se tady veřejné službě věnovali. Dnes tady ale není skoro nikdo. Prostory jsme jim sice vytvořili, ale ten systém v podstatě od začátku nefunguje," prozradil své zkušenosti. Samotné soudní rozhodnutí, z něhož vyplývají poměrně velké změny, mu tak příliš nevadí.
„Celá veřejná služba je ve svých detailech korupční, protože umožňuje úředníkům manipulovat s lidmi a ve své podstatě toleruje práci na černo," poznamenal k systému, který měl osoby evidované na úřadech práce udržet v pravidelném pracovním nasazení.
Právě na spolupráci s úřadem práce si ale stěžovat nechtěl. Tyto orgány prý jen pracují se špatně nastavenými podmínkami.
„Je nutné, abychom zaměstnávali mladé lidi a ty, kteří jsou na úřadech práce dlouhodobě. Místo toho se mladí dále zašívají a přijde sem člověk, který práci ztratil půl roku před důchodem. Pro něj je taková práce v podstatě potupná," dodal Eduard Kavala, jenž je zároveň předsedou Spolku pro obnovu venkova ČR.
Projekt Mikroregionu
V souvislosti s posledními změnami veřejné služby by na Hranicku mohla větší pozornost směřovat k projektu Mikroregionu Hranicko, v rámci něhož se o udržovanost obcí v regionu stará dvacítka dříve nezaměstnaných obyvatel.
Patří mezi ně také Karel Humplík ze Stříteže nad Ludinou. Ten pracoval čtyřiačtyřicet let, nyní má těsně před důchodem. Přesto minulý týden s lopatou v ruce odklízel sníh z chodníku a jiných míst veřejného prostranství.
Odklízení sněhu ve Stříteži nad Ludinou. FOTO/Pavel Mašlaň
„Pracuji na dobu určitou. Jednou z podmínek tohoto programu byl dosažený věk nad padesát pět let," uvedl k projektu. Přestože ví i o mladších lidech, kteří by se mohli o údržbu veřejných míst starat, práce s nářadím mu nevadí. „Slyšel jsem o zrušení povinné veřejné služby. Může se ale nakonec stát, že v zimě nebude nikdo, kdo by aspoň trochu zametl sníh," uvedl obyvatel Stříteže.
Projekt, který se má zaměřovat na podporu nezaměstnaných znevýhodněných na trhu práce, Mikroregion Hranicko zahájil letos v červnu.
„Lidé v tomto projektu pracují v obcích na údržbě a úpravě zeleně a vzhledu obcí. Mimo práce se však také vzdělávají, pravidelně navštěvují motivační program. Budou následovat i rekvalifikace", sdělila dříve manažerka projektu Marcela Tomášová. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu, částečně přispívají také zapojené obce. Celkové náklady dosahují téměř šesti milionů korun.