„Je to vlastně stavba přivaděče pro některé místní části Hranic a Potštátu. Jedná se o projekt v hodnotě přesahující třiatřicet milionů korun. Určitě je to velmi významný projekt, který realizují některé obce sdružené v Mikroregionu Hranicko,“ charakterizoval stavbu předseda tohoto mikroregionu a starosta Stříteže nad Ludinou Petr Pajdla.

Lidé z Potštátska si čistou vodu z kohoutku budou moci natočit na konci první poloviny letošního roku. Se stavebními a výkopovými pracemi se totiž začalo už 12. září 2010 a v průběhu června 2011 by měly být práce u konce.

To potvrdil také starosta Potštátu Karel Galas. „Kvůli pozemkům jsme museli řešit mírný odklon od původního plánu, ale jedná se jen o drobné věci. Projekt bude hotový v daném termínu,“ řekl starosta Potštátu.

Podle Marcely Tomášové z Hranické rozvojové agentury se v současnosti řeší změna projektu, která se později předá stavebnímu úřadu. Tyto úkony prý harmonogram nenaruší.

„V průběhu ledna a února se nepracuje, tak to ale bylo i původně v plánu,“ řekla Tomášová.

O napojení na skupinový vodovod se obce na Potštátsku aktivně snaží už přibližně šest let. V roce 2005 se začala zpracovávat technická dokumentace včetně stavebního povolení.

Jak potštátský starosta uvedl, v současnosti bere město pitnou vodu z přírodní hráze Harta. Ta však obsahuje vysoké množství manganu a hořčíku s řadou nečistot.

„Tato voda obsahuje různé příměsi. Napojením na hranický vodovod naopak budeme čerpat vodu kvalitní,“ řekl starosta s tím, že na vodovod se současně s Potštátem připojí také sousední Boškov.

Problémová Lipná

Stále se také jedná o tom, jak dostat vodu do vedlejší Lipné, která leží asi pět kilometrů severovýchodně od Potštátu.

„Snažíme se zajistit vodu i do Lipné, ale další práce kvůli napojení obce na hranický vodovod by si vyžádaly patnáct milionů korun. Pro vesnici, ve které žije necelá stovka obyvatel, bychom žádnou dotaci nezískali. Navíc není jisté, zda by se na vodovod napojili všichni. Máme ale určité varianty, jak vodu do této obce dostat,“ uvedl dále Galas. Podle něj se například zvažuje napojení na vodovod z Luboměře, ze severomoravského VaKu Ostrava.

Nelehká situace panuje také v Uhřínově. „Vodovod v obci vůbec nemáme, obyvatelé proto berou vodu z vlastních studní. O novém potrubí se mluví už dlouhá léta, s ním to pro lidi bude určitě lepší,“ uvedl již dříve předseda Osadního výboru Uhřínov Petr Dančák. Také obyvatelé této hranické části se za několik měsíců nové vody dočkají.

Financování

Na rozsáhlý a finančně náročný projekt Voda pro Potštátsko bylo celkem vyčleněno přes třiatřicet milionů korun. Hned patnáct milionů půjde z rozpočtu ministerstva zemědělství. Olomoucký kraj zaplatí přibližně čtyři a půl milionu korun a Vodovody a Kanalizace Přerov se budou podílet dalšími devíti miliony. Hranice a Potštát, dvě největší města Mikroregionu Hranicko, na projekt vynaloží po zhruba dvou a půl milionech korun.

„Částka zatím stále plus minus platí, ale není zcela pevně dána. Vzhledem ke změně trasy zřejmě dojde k jejímu mírnému navýšení,“ dodala Marcela Tomášová, která je zároveň manažerkou rozvoje Mikroregionu Hranicko.