K rozsáhlým pracím v celé rybníkové soustavě včetně sousedních ploch má dojít v příštím roce, přestože místní rybáři doufali v úpravu už letos.

„Město žádalo o dotaci na tuto velkou akci, žádost ale byla neúspěšná. Projekt je tak přesunutý do dalšího roku. Pokud se objeví vhodný dotační titul, s největší pravděpodobností budeme o dotační příspěvek žádat znovu," konstatoval tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Podle návrhu rozpočtu na rok 2015 půjde z městské pokladny na dlouho očekávanou revitalizaci přesně 4 280 000 korun.

Provozní rozpočet ale bude nové zastupitelstvo schvalovat až na svém prosincovém zasedání, navíc se předpokládá, že celkové náklady budou ještě mnohem vyšší.

„Jde o klasický případ. Akce prozatím není vysoutěžená, a tak doposud nevíme, kolik bude kompletní revitalizace rybníku Kuchyňka stát. V současné době se předpokládá suma kolem sedmi milionů korun, ale je to skutečně jen odhad," řekl radniční mluvčí.

I v případě schváleného provozního rozpočtu mohou Hranice do akce vložit i vyšší sumu. Záleží na mnoha okolnostech.

„Ta navržená částka se může upravit podle skutečných nákladů projektu i podle podmínek dotace," vysvětlil Petr Bakovský.

Zkrášlení okolí

Přípravy na úpravy rozsáhlé plochy nedaleko hranického autobusového nádraží úředníci probírají i s místními rybáři.

„Na akci jsme byli s městem domluveni, ale protože rozhodnutí o dotaci přišlo pozdě a akce by se už nestihla vysoutěžit, přesunulo se to celé na příští rok," sdělil redakci předseda místní organizace Českého rybářského svazu Pavel Helísek.

Rybáři tak počítají zejména s odbahněním všech vodních ploch, úprava soustavy ale zahrnuje nejen odbahnění rybníků, ale také zkrášlení okolí včetně cest a chodníků, laviček a odpadkových košů i zeleně.

Pokud by město s předchozí žádostí o dotaci uspělo, první etapa revitalizace by začala už letos na podzim. Akce by pak skončila zřejmě už v létě 2015.