„Aby byl zážitek diváka bohatší, zazní před každým filmem odborná přednáška. Proto je program koncipován tak, aby každý film vždy ilustroval určitou etapu v daném období kinematografie, filmový žánr či tvorbu významného režiséra," vysvětlila autorka projektu Zuzana Mimrová.

Projekt s názvem Kinokavárna zahájí úspěšný film Quentina Tarantina Hanebný pancharti ve čtvrtek 22. ledna.

„Přibližně půlhodinová přednáška má název Nespoutaný Tarantino. Diváci se dozví něco o filmech Quentina Tarantina a jeho režisérském stylu," upřesnila Mimrová. Začátek přednášky je v 18.30 hodin, poté následuje film.

Nejdřív Svornost, pak Orbis

Díky akci se zároveň vrací promítání do budovy Echa.

Nejstarší část budovy Echa je bývalý promítací sál, který ve dvacátých letech dvacátého století patříval tělovýchovné Jednotě Československého Orla.

K západnímu průčelí „orlovny" byla ve třicátých letech v souvislosti se zřízením kinematografické produkce přistavena promítací kabina. Tak vzniklo kino Svornost, za okupace přejmenované na Orbis.

Po válce bylo znovu přejmenováno a jako kino Svět přestavěno na širokoúhlé promítání. Kino Svět bylo v polovině sedmdesátých let kompletně zrekonstruováno, poslední úpravou v polovině devadesátých let byl kinosál přestavěn na multifunkční sál.

„Naposledy se tu promítalo v říjnu 2010. Na podzim 2012 bylo započato s rekonstrukcí kina Svět na kulturní dům Echo. A teď se tu zase promítá," shrnula k historii Zuzana Mimrová.

Jednotná cena vstupenky je 50 korun, v únorové kinokavárně, která proběhne 19. února, je na programu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga.